26 kwietnia 2024

Owrzodzenie – co to jest i jak się go pozbyć?

wysypka

Układ krążenia to jeden z najważniejszych elementów ustroju ludzkiego. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do utrzymania zdrowia, a wszelkie dysfunkcje w działaniu oraz patologie w budowie mogą mieć wiele konsekwencji dla zdrowia i samopoczucia pacjentów. Jedną z konsekwencji chorób żylnych oraz niewydolności naczyniowej stanowi owrzodzenie.

Owrzodzenie to ciężka, przewlekła choroba, którą nie tylko trudno wyleczyć, ale także stanowi duży problem estetyczny dla osoby zmagającej się z nim. Na rozwój zmian skórnych najczęściej narażone są osoby starsze, a schorzenie zwykle jest ostatnim etapem niewydolności żylnej podudzi lub towarzyszy walce z cukrzycą. Co to owrzodzenie? Jak leczyć zmiany uwidoczniające się na skórze?

Co to jest owrzodzenie?

Owrzodzenie żylne, o którym więcej można przeczytać na stronie: https://www.centrumflebologii.pl/pl/owrzodzenia, jest skomplikowaną i dość nieprzyjemną dolegliwością. Zmiana skórna najczęściej rozwija się u pacjentów zmagających się z nieprawidłowo leczonymi żylakami lub niewydolnością żylną kończyn dolnych, a także u osób cierpiących na obciążenie ustroju przez cukrzycę.

Postać kliniczna owrzodzenia jest dość charakterystyczna. To rana, początkowo płytka, która nie goi się samoistnie przez sześć, a nawet osiem tygodni. Posiada charakter przewlekły i niegojący się, a z uwagi na czynniki ją wywołujące najczęściej znajduje się na nogach powyżej kostki oraz z przodu łydki i po jej wewnętrznej stronie.

Trudność w pielęgnacji owrzodzenia polega na konieczności opanowania wysięgu poprzez zmianę opatrunków i aplikacji specjalistycznych środków, które zapobiegną namnażaniu się patogenów w jej wnętrzu, a także doprowadzą do przyspieszenia gojenia. Głównym powodem pojawienia się tego typu zmian jest niewydolność żył powierzchniowych oraz głębokich. Taki stan wpływa na ograniczenie dopływu tlenu i składników odżywczych do tkanek zmienionych chorobowo.

Czynniki prowokujące powstawanie owrzodzeń – co warto wiedzieć?

Głównym czynnikiem prowokującym powstawanie owrzodzeń żylnych jest niewydolność naczyń krwionośnych w tym obszarze. Wśród aspektów, które są odpowiedzialne za powstawanie przewlekłych ran zwanych owrzodzeniami, wymienia się:

  • zbyt wysokie ciśnienie żylne, które utrzymuje się przez długi okres czasu,
  • cukrzyca, podeszły wiek, nieprawidłowy tryb życia,
  • refluks żylny, który prowadzi do wstecznego przepływu krwi w naczyniach krwionośnych,
  • niedrożności ulokowane w układzie żylnym,
  • zwężenie światła żyły,
  • długotrwały ucisk na żyły.

Nieprawidłowy przepływ krwi prowadzi do powstawania trudnych, patologicznych zmian, którymi najczęściej są poszerzone ściany żył, żylaki czy też pękanie skóry.

Jak leczyć owrzodzenie?

Co na owrzodzenie? Leczenie schorzenia jest bardzo ważne. Im szybciej osoba zmagająca się ze zmianą skórną rozpocznie proces rekonwalescencji, tym większe są szanse na szybki powrót do pełnej sprawności.

Podstawową metodą leczenia owrzodzeń żylnych jest wykonanie działań, które prowadzą do poprawy odpływu krwi z obszarów zmienionych chorobowo. Specjaliści w tym celu zwykle stosują różne środki i zabiegi, których cel obejmuje zmniejszenie zastoju żylnego, a także obrzęku skóry. Kolaboracja działań, a także miejscowe odkażanie rany oraz opanowywanie wysięgów sprawia, że przerwany naskórek szybciej się goi, a pacjent wraca do pełni sił i zdrowia.

Wśród najczęściej stosowanych terapii, których efektem jest zmniejszenie wielkości owrzodzenia, a także poprawa odpływu krwi, wymienia się:

  • unoszenie nóg ku górze,
  • odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne,
  • terapia uciskowa.

W wielu przypadkach mało inwazyjne metody są zbyt mało skuteczne, a ich stosowanie nie prowadzi do przyspieszenia zagojenia się rany. W takim wypadku zachodzi konieczność dodatkowego wdrożenia terapii farmakologicznej w postaci leków poprawiających krążenie i przepływ krwi w układzie żylnym. Stosowanie środków oraz medykamentów zgodnie z zaleceniem lekarza zwykle daje szybki efekt terapeutyczny w postaci zagojenia się rany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.