14 kwietnia 2024

Jak wymierzyć roletę rzymską?

Jak wymierzyć roletę rzymską? Wszystko zależy od tego, gdzie zamierzamy zamocować potem roletę. Inaczej będziemy zdejmować wymiary w przypadku rolety montowanej np. na ramie okiennej, a inaczej, gdy będzie montowana we wnęce okna.

 

Roleta rzymska – jak mierzyć dla ramy okna

W tym przypadku roleta będzie zamontowana do skrzydła ramy. Dlatego należy zmierzyć szerokość, którą przeważnie liczy się razem z listwami przyszybowymi. Wysokość za to można mierzyć jako całą wysokość ramy okiennej  albo od ramy aż do parapetu. Aby mieć pewność, że wymiary będą właściwe, warto je zmierzyć w dwóch miejscach.

Samą roletę montuje się na dwa sposoby. Albo poprzez przykręcenie odpowiednich mocowań (trzeba jedynie uważać, by nie uniemożliwiło to otwarcia okna na oścież) lub bezinwazyjnie z wykorzystaniem zaczepów.

 

Roleta rzymska – jak mierzyć dla wnęki okiennej?

W kwestii tego, jak mierzyć rolety rzymskie, także jest to dosyć proste. A może nawet prostsze. Wtedy bowiem będziemy montować roletę nie na ramie okiennej, ale w górnej części wnęki okiennej.

W tej sytuacji jako szerokość przyjmujemy pełną szerokość. I odejmujemy od tego 1 cm zapasu. Wysokość najlepiej liczyć od górnej części wnęki aż do parapetu lub nawet nieco niżej. Tak jak poprzednio warto pobrać wymiary z dwóch miejsc dla pewności. Trzeba też zadbać o to, by roleta nie sprawiała problemów podczas otwierania okna na oścież.

 

Roleta rzymska – wymiary dla wnęki okiennej

W przypadku wnęki okiennej wcale nie musimy montować rolety Ząbki wewnątrz wnęki. Równie dobrze można zamontować roletę z pomocą wkrętów do ściany lub sufitu tak, że roleta będzie zakrywać całą wnękę.

W tej sytuacji jako szerokość przyjmujemy szerokość wnęki i dodajemy do tego żądaną wartość. Wysokość sięga od góry wnęki aż do parapetu. Tutaj także można powiększyć wymiar o kilka centymetrów. Tak jak i poprzednio, istotne jest upewnienie się, że roleta nie będzie kolidować z oknem i pozwoli na pełne otwarcie.

 

Jak dobrze dobrać wymiary rolety rzymskiej?

Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy zamontować naszą roletę:

  • bezinwazyjnie na skrzydle okna – do szerokości warto dodać 2 cm. Dzięki temu roleta może swobodnie chodzić i nie zahacza o klamkę. Za to wysokość wynosi tyle, ile wysokość skrzydła.
  • we wnęce okiennej – najlepiej zarówno od szerokości jak i wysokości odjąć 1 cm. Dzięki temu sprawimy, że roleta będzie mogła swobodnie się poruszać.
  • poza wnęką okienną – do szerokości warto dodać 5-10 cm

 

Podsumowanie

To, jak wymierzyć roletę rzymską, wcale nie jest tak trudne, jakby się mogło wydawać. Wystarczy zwykła miarka i chwila czasu, by zebrać konieczne wymiary. Najważniejsze jest, by dostosować mierzenie do tego, gdzie zamierzamy potem zawiesić roletę rzymską. Nie można też zapomnieć o podwójnym sprawdzeniu wymiarów. Dzięki temu bardziej unikniemy błędów. Różne rodzaje montowania rolet są dostosowane do potrzeb różnych klientów. Warto zatem samemu zastanowić się, co będzie odpowiednio pasowało do konkretnego pomieszczenia, w którym zawisną rolety.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.