26 kwietnia 2024

Jakie zabawki rozwijają u dziecka wyobraźnię i zmysły?

zabawki

Jako rodzic pewnie często zastanawiasz się, jakie zabawki wybrać dla swojego dziecka, aby w sposób prawidłowy wspierały jego rozwój. Młody człowiek już od pierwszych dni swojego życia poznaje świat poprzez zmysły. Dzięki nim codziennie przetwarza mnóstwo informacji. Dlatego wybór zabawek stymulujących zmysły dotyku, słuchu i wzroku jest tak istotny na każdym etapie rozwoju dziecka. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze zabawek rozwijających zmysły w poniższym artykule.

Czym są zabawki rozwijające zmysły?

Dziecko poznaje otaczający świat poprzez zmysły, dlatego zabawki stymulujące je są tak istotne przy wkraczaniu w kolejne etapy rozwoju. Dwulatek ujawnia już swoje preferencje odnośnie ulubionych zabawek. Często na tym etapie ma już swoje ulubione barwy oraz formy zabawy, które go interesują. Dlatego podczas zakupu zabawek dla dziecka w tym wieku warto brać pod uwagę preferencje dziecka, ale również jego potrzebę rozwoju. Wybrana zabawka powinna być nie tylko wspierająca, ale również powinna podobać się maluchowi. Jeśli będzie inaczej, dziecko po prostu nie wykaże chęci zabawy, a rodzic nie powinien go do tego przecież zmuszać.

Mając na uwadze motorykę, rozwój zmysłów oraz wyobraźnię dziecka warto, żebyś jako rodzic wybierał zabawki wspierające dziecięcy rozwój. Chwile spędzone na zabawie powinny angażować zmysły i fantazję. Tutaj świetnie sprawdzą się zabawki sensoryczne,które z pewnością pobudzą wyobraźnię. Są to wszelkiego rodzaju puzzle, układanki i klocki konstruktorskie.

Integracja sensoryczna – co to jest?

Najkrócej mówiąc jest to proces przyswajania przez mózg informacji przekazywanych przez zmysły. Młody człowiek codziennie otoczony jest przez mnóstwo bodźców. Otrzymuje je ze świata zewnętrznego poprzez wzrok, węch, smak, słuch i dotyk. Pierwsze lata życia dziecka rzutują na jego dalszy rozwój, dlatego warto kupować zabawki, które stymulują jego zmysły. Powinny umożliwiać angażowanie różnych zmysłów w tym samym momencie. Dzięki temu młody człowiek ma możliwość na różne sposoby poznawać świat i kształtować swoją wyobraźnię.

Jakie zabawki wybrać?

Wybierając zabawki dla swojego dziecka warto wziąć pod uwagę jego wiek oraz etap rozwoju. Warto się zastanowić, jakie czynności przychodzą mu z łatwością, a co sprawia trudność. Należy pamiętać, że zabawki rozwijające powinny w sposób przyjemny zajmować dziecku czas. Zbyt trudne zniechęcą je do zabawy. Dlatego rozwijające zabawki dla dwulatka, to przede wszystkim takie polegające na układaniu, łączeniu poszczególnych elementów, dopasowywaniu kształtów i kolorów.

Przykładem takiej zabawki są klocki konstrukcyjne. Pobudzają wyobraźnię przestrzenną oraz rozwijają kreatywność dziecka. Kolorowe elementy o różnych kształtach motywują dziecko do tworzenia wciąż nowych budowli. Dwuletnie dziecko jest na etapie, gdy zaczyna interesować się tworzeniem i konstruowaniem. Dlatego klocki tego typu doskonale stymulują chęć do zabawy i zrobienia czegoś nowego. Różnokolorowe elementy są atrakcyjne dla zmysłu wzroku, a nowe kształty i faktury będą nowym bodźcem dla zmysłu dotyku. Na rynku dostępne są klocki drewniane lub plastikowe. Można zaopatrzyć się w zestawy o różnej liczbie elementów.

Klocki konstrukcyjne to doskonałe zaspokojenie potrzeby kreatywnej zabawy. Jest to też dobra okazja do spędzenia czasu na zabawie z rodzicami lub starszym rodzeństwem. Należy pamiętać, żeby dobrać rodzaj klocków do wieku i możliwości malucha. Elementy powinny być na tyle duże, aby uniknąć ryzyka połknięcia. Na początkowym etapie zabawy warto towarzyszyć dziecku, żeby pokazać mu, jak można wykorzystać tego typu klocki. Początkowo wystarczy pokazać maluchowi możliwość konstruowania, a potem już samo rozwinie swoją wyobraźnię. Klocki rozwijają wyobraźnię, zdolności manualne oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Chcąc skupić zabawę na rozwoju dziecka, warto mu jak najczęściej w niej towarzyszyć. Nic tak nie motywuje do nowej zabawy jak towarzystwo rodzica lub starszego rodzeństwa. Dodatkowo to okazja do zaobserwowania preferencji i dostrzeżenia trudności, z jakimi maluch się zmaga. To także możliwość, aby aktywnie go wspierać i razem z nim odkrywać kolejne etapy rozwoju.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.