23 maja 2024

Jak mieszkać ekologicznie?

mieszkanie

W ostatnim czasie bardzo wiele mówi się o ekologii i o ekologicznych rozwiązaniach. Okazuje się, że wprowadzane są one również do domów i mieszkań. Jak żyć ekologicznie i na co zwrócić uwagę przy projektowaniu mieszkania?

Ekologiczny dom i jego układ

Modne w ostatnich latach stały się eko apartamenty, w których wiele osób decyduje się zamieszkać, głównie ze względu na możliwość znacznego ograniczenia kosztów eksploatacji. Kupując ekologiczne mieszkanie z rynku pierwotnego, należy zwrócić uwagę na jego układ. Ważne, aby w każdym pomieszczeniu znajdowały się okna, które zapewniają dopływ promieni słonecznych, a więc i darmowe ogrzewanie. Dzięki słońcu można w pewnym stopniu ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem temperatury na odpowiednim poziomie, zwłaszcza w porze zimowej. Ważne, aby pomieszczenia, w których przebywa się najczęściej, znajdowały się w południowej, dobrze doświetlonej części budynku. To tego typu pomieszczeń należy kuchnia, salon, pokój dla dziecka. Z drugiej strony pomieszczenia, które nie wymagają dużego doświetlenia (składzik czy garderoba), mogą znajdować się w północnej części mieszkania. Eko mieszkanie to takie, które korzysta z odnawialnych źródeł energii, na przykład paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo jest ono docieplone, dzięki czemu można do minimum ograniczyć ubytki energii, która ogrzewa mieszkanie. Ekologiczne rozwiązania budowlane czasami trudno zastosować w blokach – musi bowiem zdecydować się na nie sam inwestor. Niemniej jednak warto o nich pomyśleć już na etapie projektowania własnego domu, który stanie się dzięki nim przyjaźniejszy dla środowiska naturalnego.

Styl ekologiczny we wnętrzach

Ekologia może zagościć także we wnętrzu mieszkania czy domu. Styl ten wymaga, aby decydować się wyłącznie na przyjazne środowisku naturalnemu rozwiązania. Jak wykończyć wnętrza w ekologiczny sposób? Przede wszystkim należy zrezygnować z plastikowych dodatków na rzecz ekologicznego drewna. Oczywiście, musi być ono poddane odpowiedniej obróbce, tak aby samo w sobie nie stanowiło dla domowników żadnego zagrożenia. Można zdecydować się na drewniane stoły, łóżka, krzesła i inne elementy wyposażenia wnętrz. Styl zero waste lub less waste to prawdziwa filozofia, którą warto kierować się, wykańczając wnętrza. Można dzięki niej sporo zaoszczędzić, bowiem mieszkanie w tylu eko stawia przede wszystkim na wielokrotne użycie, tak aby niczego nie zmarnować. Otóż okazuje się, że z wielu pozornie niepotrzebnych rzeczy można zrobić ciekawe dekoracje do salonu czy sypialni. Wystarczy tylko wykorzystać odpowiednie techniki plastyczne czy krawieckie. Styl ekologiczny stawia również na minimalizm – w mieszkaniu powinny znajdować się jedynie te rzeczy, których używa się na co dzień. Warto zwrócić uwagę na kwestię segregacji śmieci, dla których powinny być przeznaczone osobne pojemniki. W mieszkaniu ekologicznym powinno znaleźć się wiele roślin różnego rodzaju – dobrze zdecydować się także na takie, które w naturalny sposób oczyszczają powietrze. Życie w stylu eko to przede wszystkim poszukiwanie kontaktu z naturą, którego brakuje szczególnie w większych miastach.

Sprzęty RTV i AGD

Sprzętów RTV i AGD nie może zabraknąć w żadnym domu, bowiem w znacznym stopniu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Z drugiej strony należy zadbać o to, aby były one przyjazne środowisku naturalnemu. Warto więc kupować takie, które prezentują najwyższą możliwą klasę energetyczną, bowiem ich użytkowanie nie powoduje dużego poboru energii elektrycznej. Dodatkowo dobrze jest zrezygnować ze zbędnych sprzętów, których używa się raz na jakiś czas bądź nie używa się ich w ogóle. Jeśli w pobliżu domu znajduje się ogród bądź budynek wyposażony jest w miejsce do suszenia prania, można śmiało zrezygnować w elektrycznej suszarki. To samo dotyczy robotów kuchennych, jeśli użytkowane są one jedynie raz czy dwa razy w roku, podczas przygotowań do świąt. Ekologiczne mieszkanie oznacza minimalizm także w kategorii sprzętu, którym większość osób lubi się otaczać, takie jak na stronie http://moeko.pl/eko-apartamenty/

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.