1 grudnia 2024

Jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne domu?

Funkcjonalność i estetyka – to dwie cechy, jakimi powinno charakteryzować się idealne oświetlenie zewnętrzne domu. Jego zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na zewnątrz po zapadnięciu zmroku. Z drugiej strony – pełni rolę dekoracyjną elewacji, wejścia do budynku i posesji.

Po pierwsze design

Jedna z pierwszych rzeczy, na które zwraca się uwagę wybierając elementy oświetlenia zewnętrznego jest wygląd lamp. Powinny one pasować stylistycznie do koncepcji architektonicznej zarówno samego budynku, jak i jego bliskiego otoczenia. Wszystko musi być ze sobą spójne: ogrodzenie, podjazd i ogródek.

W przypadku lamp ich estetyka ważna jest zarówno w dzień, jak i w nocy. Z ich pomocą można nie tylko wzmacniać poczucie bezpieczeństwa, ale też budować nastrój. Warto więc źródło światła dobierać pod względem natężenia i barwy odpowiednio do miejsca, w jakim planowane jest jego zamontowanie.Mocne, jasne oświetlenie przyda się przy ścieżce prowadzącej od furtki do drzwi domu i na schodach oraz przy podjeździe do garażu. W ogrodzie zdecydowanie bardziej przyjemne w odbiorze będzie ciepłe, subtelne światło sprzyjające wypoczynkowi i długim, nocnym rozmowom.

Co warto oświetlić?

Ciągi komunikacyjne prowadzące do domu i garażu to nie jedyne miejsca, na które warto zwrócić uwagę planując rozmieszczenie oświetlenia zewnętrznego.

• Drzewa – kolorowe oświetlenie doda drzewom uroku. Na rynku dostępne są ciekawe rozwiązania oparte na technologii LED, z których łatwo wybrać odpowiednie do każdego ogrodu i spełniające konkretne oczekiwania właścicieli posesji.
• Oczko wodne – o oświetlenie oczka wodnego warto zadbać z dwóch powodów. Pierwszy z nich to bezpieczeństwo, które wybiorą się po zmroku na przechadzkę po ogrodzie. Sam zbiornik wodny jest ciekawym elementem dekoracyjnym. Przyda się więc podkreślenie jego uroku odpowiednim oświetleniem.
• Miejsce do grillowania – pierwsze ciepłe dni zachęcają do plenerowego biesiadowania przy grillu. W gronie rodziny i znajomych spędza się czas do późnych godzin nocnych. Warto więc zadbać o to, by miejsce do przyrządzania posiłku było odpowiednio oświetlone.
• Kącik do wypoczynku – subtelne światło z girland lub lampionów wprowadzą w błogi nastrój i zachęcą do wieczornego odpoczynku w ogrodzie.

Specjalne oprawy

Projektując oświetlenie zewnętrzne domu trzeba pamiętać o wyborze odpowiednich opraw. Trzeba pamiętać o warunkach, w jakich będą one pracowały. Muszą być przede wszystkim odporne na działanie wilgoci i kurzu.
Ważną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupach jest współczynnik szczelności. To dwie cyfry, z których pierwsza określa stopień odporności oprawy na pyły i ciała stałe, a druga – na wilgoć. Im wyższą wartość ma współczynnik, tym lepiej.

Czujniki

Nie jest tajemnicą, że nawet najbardziej energooszczędne źródło światła generuje koszty. Warto wprowadzić rozwiązania, które pozwolą ograniczyć wydatki związane z oświetleniem zewnętrznym domu. Dobrym sposobem na to jest zamontowanie czujników ruchu w miejscach, w których przebywa się tylko przez chwilę, np. na schodach, podjeździe i ścieżce.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.