27 kwietnia 2024

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na dachu?

Dziś na dachach wielu domów jednorodzinnych coraz częściej zauważyć można zamontowane panele fotowoltaiczne. Właściciele decydują się na instalację głównie z jednego powodu. Fotowoltaika Piła pozwala na znaczne ograniczenie rachunków za energię elektryczną, a docelowo na korzystanie z prądu zupełnie za darmo. Aby jednak móc cieszyć się z zalet fotowoltaiki, uwagę zwrócić należy na odpowiedni dobór paneli, które mają zostać zamontowane na dachu. Ważny jest również sposób ich montażu. Ma to ogromny wpływ na wydajność całej instalacji.

Czym kierować się wybierając rodzaj paneli fotowoltaicznych?

Odpowiedź na pytanie, jakie panele fotowoltaiczne wybrać, nie jest łatwa. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych preferencji i potrzeb. Są jednak konkretne parametry, które pomóc mogą rozwiać wątpliwości, jak zainstalować panele fotowoltaiczne. Po pierwsze, bardzo istotna jest moc. Tutaj pod uwagę wziąć należy fakt, czy mają się one znaleźć na dachu domu, który już istnieje czy być może na budynku, który dopiero ma zostać wybudowany. To, jaką moc powinny mieć panele fotowoltaiczne, zależeć powinno od rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwie domowym. Przyjmuje się, że fotowoltaika o mocy 1 kWp jest w stanie wygenerować energię o mocy ok. 1000 kWh. To dokładnie tyle, ile rocznie zużywa jedna osoba mieszkająca w domku jednorodzinnym. Zatem im więcej domowników, tym większa powinna być moc paneli fotowoltaicznych. Oczywiście, aby instalacja fotowoltaiczna działała prawidłowo, panele fotowoltaiczne muszą być sprawne. Ich montaż musi być zatem przeprowadzony przez profesjonalną i doświadczoną w tym zakresie firmę. Przykładem jest choćby https://www.konferencja-energia.pl/, instaluje fotowoltaikę w Pile i okolicach. Zlecenie zadania renomowanej firmie to gwarancja tego, że cała instalacja funkcjonować będzie prawidłowo i wydajnie.

Stosowane rodzaje paneli fotowoltaicznych

To, jak zamontować panele fotowoltaiczne, uzależnione jest w dużej mierze od tego, jaki ich rodzaj zostanie zastosowany. Wyróżnić można trzy główne rodzaje paneli fotowoltaicznych. Pierwszym z nich są panele monokrystaliczne. Cechują się bardzo wysoką wydajnością. Wynika to z faktu, iż produkuje się je z pojedynczego krzemu. Co ważne, moc uzależniona jest od siły promieniowania słonecznego. Im ono większe, tym więcej mocy generują. Drugim rodzajem są panele polikrystaliczne, które produkowane są z niejednolitych kryształów krzemu polikrystalicznego. Dużą zaletą tego rodzaju jest to, że są one w stanie wytworzyć dużą ilość energii elektrycznej nawet przy małym nasłonecznieniu. Nie ulegają negatywnym warunkom atmosferycznym. Trzecim rodzajem są panele amorficzne. To dobre rozwiązanie dla właścicieli domów o nierównych dachach. Można je bowiem montować na nieregularnych powierzchniach. Tak jak panele polikrystaliczne, tak i te amorficzne są w stanie wytwarzać dużą ilość energii, nawet jeśli będą zamontowane w miejscu mało nasłonecznionym.

Jak montować panele fotowoltaiczne, aby instalacja działała prawidłowo?

Jak zatem widać, na dachach budynków można montować różne rodzaje paneli fotowoltaicznych. Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj zostanie wybrany, ważne jest, aby ich montaż przeprowadzony został profesjonalnie. To warunek tego, aby cała instalacja fotowoltaiczna działała sprawnie i wydajnie. Po zamontowaniu paneli pamiętać trzeba o ich systematycznej konserwacji. W innym wypadku ich wydajność może zacząć szybko spadać. Zaraz po pracach montażowych oraz później konserwacyjnych, koniecznie sprawdzić należy stan szyby paneli oraz folii ochronnej. Jeśli bowiem okaże się, że elementy te zostały źle zamontowane lub w późniejszym czasie uszkodzone, to może to doprowadzić do uszkodzenia ogniw fotowoltaicznych. W takim przypadku instalacja nie będzie produkować wystarczającej ilości energii elektrycznej.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.