26 kwietnia 2024

5 wskazówek jak zabezpieczyć ładunek podczas przewozu

Każdego roku wiele firm traci swoje towary tylko dlatego, że nie zadbały o odpowiednie załadowanie swoich produktów na czas transportu lub spróbowały pójść na skróty. W obu tych przypadkach rezultatem praktyk rzekomo oszczędzających czas jest utrata lub uszkodzenie towaru, a co za tym idzie także znacznym zwiększeniem kosztów. Jak zadbać o prawidłowe zabezpieczenie ładunku?

 

Załadunek paletowy to najpowszechniejsza forma organizacji i zabezpieczenia towarów w czasie transportu. To niedrogie, sprawdzone i uniwersalne rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy ładujesz palety za pomocą wózka widłowego, czy ręcznie. Musisz upewnić się, że każdy załadunek jest przeprowadzony prawidłowo i jednocześnie efektywnie. Rzetelne przeszkolenie nowych pracowników oraz edukowanie obecnych w zakresie metod wysyłki i załadunku, pomoże Twoim towarom pozostać na palecie oraz ograniczyć straty.

 

Właściwa paleta jest kluczem

Odpowiedni wybór palety do transportu towarów jest jednym z najważniejszych czynników. Paleta to fundament każdej przesyłki i tak też powinna być traktowana. Unikaj plastikowych palet wykonanych z gładkiego materiału, gdyż towary na nich osadzone mają tendencje do ślizgania się. Standardowa drewniana paleta wciąż pozostaje najlepszym wyborem. Zapewne wiesz, że palety posiadają różne rozmiary i właściwości. Najpopularniejsze z nich to ISO oraz EPAL. Obie różnią się nie tylko wymiarami, ale także nośnością. Wybór odpowiedniej palety ma wpływ nie tylko na optymalizację transportu, ale także na zabezpieczenie ładunku.

 

Prawidłowe ułożenie palety

Podczas rozkładania towarów na środku transportu wiele osób często popełnia łatwe do uniknięcia błędy. Dotyczy to nie tylko ułożenia palet według kształtu. Rozłożenie wagi jest kolejną istotną rzeczą, którą należy rozplanować. Umieść najcięższe elementy na dole, a najlżejsze na górze. Dzięki temu unikniesz przewrócenia się ładunku na palecie oraz uszkodzenia bardziej wrażliwych elementów.

 

Ostrożne owijanie folią zabezpieczającą

Nieprawidłowe owinięcie folią także może być przyczyną upadku przesyłki. Stretch jest dostępny w kilku różnych rodzajach grubości. Najlepiej wybrać ten, który zapewnia największą wytrzymałość zapakowanemu ładunkowi.

 

Paski i taśmy

Zabezpieczenie ładunku kojarzy się zwykle właśnie z tym aspektem. Taśmy i pasy zabezpieczające to niezbędnik każdego szanującego się przewoźnika. To świetny sposób na wyeliminowanie ryzyka przemieszczenia się palet w czasie transportu. Jednak wykonany niepoprawnie nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby w czasie owijania pasków wokół załadowanej przesyłki upewnić się, że zabezpieczone elementy nie mają ani odrobiny luzu i miejsca na przesunięcie się.

 

Właściwa masa załadunku

Mniejsi przewoźnicy dysponujący mniejszymi pojazdami mają większe ograniczenia związane z gabarytem, niż firmy operujące ciągnikami siodłowymi. Wydaje się, że przeładowany samochód dostawczy to obraz należący już do przeszłości. Jednak praktyka pokazuje, że jest inaczej. Przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej nie dość że jest niezgodne z prawem, to również stanowi spore zagrożenie. Zbyt duży ładunek wpływa na sterowność pojazdu oraz zwiększa szanse utraty towaru, nie wspominając o szybszym wyeksploatowaniu się środka transportu.

 

Ochrona przed kradzieżą

Utrata towaru związana z kradzieżą to kolejne zagrożenie dla przewożonego ładunku. Niestety problem ten staje się coraz bardziej powszechny. Jak najlepiej zadbać o zabezpieczenie ładunku oraz bezpieczeństwo kierowcy?

 

  • Zabezpiecz wszystkie naczepy plombami o wysokim stopniu bezpieczeństwa, zgodnym z normą ISO 17712;
  • Unikaj pozostawiania naczep bez nadzoru, zwłaszcza w miejscach częstych kradzieży. Zawsze parkuj w bezpiecznych miejscach;
  • Wyposaż swoje pojazdy w systemy zabezpieczające takie jak blokada kolumny kierownicy oraz lokalizator GPS z funkcją zdalnego wyłączenia pojazdu. System monitorowania pojazdów będzie przydatny także i w tym aspekcie;
  • Często przeprowadzaj okresowy audyty bezpieczeństwa. Personel i metody operacji ulegają ciągłym zmianom, a przestępcy zawsze starają się dostosować do bieżących technik z dziedziny bezpieczeństwa.
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.