19 kwietnia 2024

Co trzeba zrobić, żeby wypożyczyć samochód?

samochód

Wynajem samochodu nie jest skomplikowany, jednak przed wejściem w jego tymczasowe posiadanie muza zostać spełnione pewne warunki. Czy wszystkie dostępne w Polsce i na świecie wypożyczalnie mają takie same zasady oraz wymagają do wynajęcia pojazdu tych samych dokumentów? O tym dowiesz się, czytając ten artykuł.

Staż za kółkiem oraz wiek kierowcy, a wynajem pojazdu?

Każda firma według obowiązujących praw wypożyczania w danym kraju może przygotować własny regulamin, na podstawie którego dokonuje się wynajmu pojazdu. Jednak wszędzie przestrzegane są te same zasady – Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław czy Radom, wypożyczalnia samochodów trzyma się niemal identycznych warunków. Osoba wypożyczająca musi być pełnoletnia, a nawet czasami mieć skończone 21 lat. Wynika to z faktu, że kierowca powinien posiadać określony staż w jeździe samochodem. Osoba chcąca wypożyczyć auto musi być posiadaczem prawa jazdy od minimum roku. Niewielka ilość firm ma także ustaloną górną granicę, jeśli chodzi o wiek, do którego można wynająć samochód – najczęściej widuje się 70 lat. Wypożyczalnie, które nie posiadają górnej i dolnej granicy wiekowej, w swoim katalogu prezentują tańsze i skromniejsze oferty albo klient podczas wypożyczania auta będzie musiał dokupić dodatkowe ubezpieczenie. 

Warunki, które trzeba spełniać, aby móc wynająć auto 

Oprócz wymaganego wieku i posiadania prawa jazdy od minimum roku warunkiem wynajmu auta jest także posiadanie dwóch dokumentów tożsamości. Są to prawo jazdy, dowód osobisty lub ewentualnie paszport. Pierwsze, jeśli jest wydane za granicą, musi spełniać wszelkie wymogi Unii Europejskiej – w przeciwnym wypadku nie będziemy mogli przy jego pomocy wynająć pojazdu. Gdy ktoś wynajmuje auto o większych gabarytach, wymagane jest okazanie wszystkich dokumentów, które uprawiają danego kierowcę do prowadzenia tego typu pojazdu. Jeśli samochód będzie prowadzony przez więcej niż jedną osobę, aspekt ten powinien zostać także uwzględniony w papierach. Ostateczny koszt wynajmu zależy głównie od tego, czy firma pobiera depozyt za wynajem. Często w tym przypadku wymagane jest posiadanie karty kredytowej oraz wolnych środków na koncie. Na czas wypożyczenia auta pewna kwota pieniędzy zostaje zablokowana i oddana w momencie zwrotu pojazdu lub zabrana, gdy doszłoby do kradzieży lub kasacji. 

Czy dodatkowe ubezpieczenie jest tak naprawdę potrzebne?

W większości przypadków takie ubezpieczenie ma tylko podstawowe warunki. Oznacza to, że klient i tak będzie musiał pokryć część kosztów, gdy dojdzie do wypadku, które zostaną pobrane ze wpłaconej wcześniej kaucji. Można jednak go rozszerzyć, dokupując dodatkowy pakiet. Warto się nad tym zastanowić, gdyż w ten sposób odpowiedzialność za transport uszkodzonego auta z miejsca wypadku czy ewentualna jego kasacja przechodzi na ubezpieczyciela, który w tej sprawie kontaktuje się z firmą. W ten sposób nie musimy za nic dodatkowo za nic płacić, a także wypełniać dodatkowych dokumentów. 

Wypadek, a wynajęty samochód 

W momencie, gdy dojdzie do wypadku wypożyczonym samochodem, po zadbaniu o bezpieczeństwo powinniśmy zadzwonić do firmy, od której wynajęty został pojazd. Konsultant, do którego się dodzwonimy, poinformuje, jakie kroki należy podjąć. Nawet jeśli wybór padł na wynajem z podstawowym ubezpieczeniem, na czas trwania umowy i tak firma oferuje auto zastępcze. W przypadku rozszerzonego pakietu wszystkie dodatkowe koszty nas nie obejmują. Inaczej sprawa wygląda, gdy postawiliśmy na podstawowe ubezpieczenia – wtedy część kosztów z depozytu w formie kaucji musi ponieść klient. Uszkodzony pojazd jest umieszczany na lawecie i transportowany albo do kasacji, albo do mechanika.

Zwrot samochodu 

Pojazd, który odbiera się z wypożyczalni, posiada do pełna zatankowany bak. W momencie, gdy dochodzi do jego zwrotu, również należy zadbać o podobną ilość paliwa, co na samym początku jazdy. Stan oddawanego auta powinien być taki, w jakim go otrzymaliśmy. Dodatkowo również należy pamiętać o tym, że gdy nałożony został przez firmę limit kilometrowy, to po jego przekroczeniu będzie nas czekać dopłata.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.