9 lutego 2023

Wakacje nad polskim morzem – plusy i minusy

Spędzanie wakacji nad polskim morzem od kilku lat wzbudza wiele kontrowersji. Jedni nie wyobrażają sobie innego miejsca na urlop, inni zaś wprost przeciwnie – nie chcą spędzania tygodnia czy dwóch nad Bałtykiem. Jakie są plusy i minusy wakacji nad polskim morzem?

Gdzie nad polskie morze?

Dlaczego polskie morze od lat cieszy się dużą popularnością? Przede wszystkim dlatego, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Osoby, które marzą o imprezowaniu do białego rana, mogą wybrać na przykład Mielno, w którym życie rozkwita właśnie w godzinach nocnych. Ci zaś, którym marzy się wypoczynek w cichym miejscu, mogą postawić na domek nad morzem, położony z dala od ruchliwych ulic. Coraz więcej osób udaje się nad morze w sezonie wakacyjnym w celach leczniczych – oferta sanatoriów nadbałtyckich jest bardzo bogata, a powietrze nasycone jodem pomaga zwalczać różnego rodzaju problemy dotykające drogi oddechowe. Nadmorskie miasta przyciągają osoby w każdym wieku, z każdego zakątku kraju. Coraz częściej wakacje nad Bałtykiem spędzają również nasi sąsiedzi – Niemcy czy Litwini.

Wybór miejsc noclegowych

Decydując się na wakacje w zagranicznym kurorcie, musimy mieć świadomość, że nie będziemy mieli zbyt dużego wyboru rodzaju obiektu noclegowego, w którym będziemy chcieli się zatrzymać. Poza granicami Polski dominują bowiem hotele o różnym standardzie. Czasami możemy liczyć na zakwaterowanie w domku letniskowym, lecz nie jest to standardem. Tymczasem nad Bałtykiem mamy możliwość zatrzymania się w różnego rodzaju obiektach – popularnością cieszy się zarówno tani domek nad morzem, jak i hotel nad morzem z basenem. W większym miastach możemy nawet pokusić się o wynajęcie mieszkania prywatnego, co powoli staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Szeroki wybór miejsc noclegowych pokazuje, że polskie morze zachęca każdego – coś dla siebie znajdą tu rodziny z dziećmi, osoby starsze czy studenci z nieco ograniczonym budżetem. 

Wady wakacji nad polskim morzem

Wypoczynek nad morzem w Polsce nie zawsze jest przyjemnością. Figle może nam spłatać chociażby pogoda, która nad Bałtykiem bywa naprawdę kapryśna. Dodatkowo zimna woda morska nie zachęca do częstych i długich kąpieli. Owszem, możemy trafić na dwa tygodnie pięknej, słonecznej pogody, lecz równie dobrze nad Bałtykiem może przywitać nas deszcz. W kontekście wad wakacji nad morzem nie sposób zapomnieć o rosnących cenach w nadmorskich miejscowościach. Choć same noclegi do najdroższych nie należą, to wiele do życzenia pozostawiają ceny w restauracjach, barach czy nawet w sklepach spożywczych. Może okazać się, że za wyżywienie we własnym zakresie zapłacimy drugie tyle, co za nocleg. Oczywiście ceny w poszczególnych miejscowościach turystycznych są różne, jednak nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że wakacje nad Bałtykiem do najtańszych nie należą. Problematyczny może być również dojazd – jeśli zdecydujemy się skorzystać z pociągu, to z południa kraju będziemy jechać nawet i 10 godzin. Możemy oczywiście skorzystać z autokaru lub jechać samochodem, jednak to pociąga za sobą dodatkowe koszty. 

Copyright © All rights reserved.