22 marca 2023

Linia rozlewnicza – rodzaje i zastosowanie urządzeń, które się na nią składają

Posiadasz własną działalność gospodarczą, a może dopiero zamierzasz ją założyć? Chcesz w profesjonalny sposób zająć się produkcją płynów? Zanim się za to zabierzesz, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim warto się skupić na tym, czym jest linia rozlewnicza i jakie maszyny będą Ci potrzebne.

Bardzo ważne jest określenie, jaki typ płynów będziesz produkować. Inaczej sprawa będzie wyglądała w przypadku płynów do naczyń, słodkich napojów itd. Na przykład dla alkoholi, w linii rozlewniczej należy uwzględnić technologię przepływomierzową, podciśnieniowy sposób dozowania, rozwiązania tłokowe, technologię wagową.

Linia rozlewnicza składa się ze stołu podawczego, który rozpocznie proces. Kolejnym wymaganym urządzeniem jest urządzenie dozujące, które zajmie się nalaniem płynu. Warto przy tym wiedzieć, że inne urządzenia sprawdzą się w przypadku napojów gazowanych, przy których produkcji powinno się zapobiec pienieniu podczas nalewania. Płyn nie może się wylać, dlatego kolejnym istotnym ogniwem jest zakręcarka pionowa, której zadaniem – jak sama nazwa brzmi – jest zakręcenie danej butelki (kapslownica w przypadku np. piwa).

Następnie konieczny jest transporter płytkowy. Kiedy pojemnik jest pełny i zakręcony – trzeba go oznaczyć. W tym celu należy się zaopatrzyć w etykieciarki, które w szybki sposób zamontują przygotowaną wcześniej etykietę (te natomiast wykonasz za pomocą specjalnych drukarek przemysłowych).

Żeby zamiast pojedynczych produktów można było otrzymać gotowe zgrzewki – potrzebna będzie Ci banderolownica używająca folii. Ostatnim elementem praktycznie każdej linii produkcyjnej jest stół odbiorczy.

Warto zaznaczyć, że kupowane maszyny – w celu usprawnienia działań – powinny pozytywnie wpływać na proces automatyzacji produkcji, przez co nie będziesz musiał zatrudniać dużej liczby pracowników. Na rynku można znaleźć wiele urządzeń, które sprawdzą się dobrze, zawsze jednak trzeba kupować je pod kątem konkretnego typu produktów.

Linia produkcyjna powinna być zaopatrzona w wysokiej jakości podzespoły, ponieważ w ten sposób zmniejszone zostanie ryzyko awarii. Warto wiedzieć, że dosłownie każdy przestój w firmie może oznaczać spore straty dla całego przedsiębiorstwa, przez co nawet godzina przerwy niesie za sobą wiele fatalnych finansowo skutków. Natomiast w przypadku zastosowania dobrych maszyn ryzyko jest niewielkie, ułatwiona jest także obsługa.

Copyright © All rights reserved.