20 kwietnia 2024

Linia rozlewnicza do piwa – co to jest? Budowa, zastosowanie

piwo

Jeśli szukasz jednej z najbardziej profesjonalnej formy prowadzenia browaru, to trafiłeś na właściwy adres. Bez różnicy, czy prowadzisz browar rzemieślniczy, czy jesteś posiadaczem browaru przemysłowego, to właśnie linia rozlewnicza do piwa zapewni Ci prawidłowe funkcjonowanie Twojego przedsiębiorstwa.

Czym jest linia rozlewnicza do piwa?

Linia rozlewnicza do piwa to nic innego jak system połączonych ze sobą maszyn produkcyjnych, które najpierw pobierają produkt ze zbiornika magazynowego, by następnie napełnić nim butelki. W dalszej fazie butelki są zamykane, etykietowane i pakowane do skrzynek lub kartonów. 

Pierwszym etapem rozlewu piwa na linii rozlewniczej jest „depaletyzacja”, podczas której puste butelki są usuwane z oryginalnych opakowań dostarczonych przez producenta. Butelki mogą być następnie płukane filtrowaną wodą lub przedmuchiwane sprężonym powietrzem, może być do nich zaaplikowany również dwutlenek węgla w celu zmniejszenia poziomu tlenu w butelce. Tak przygotowana butelka wchodzi następnie do „napełniacza”, który napełnia butelkę piwem, Niekiedy napełniacz może również wstrzyknąć niewielką ilość gazu obojętnego na piwo, aby rozproszyć tlen, ponieważ tlen może wpłynąć negatywnie na jakość produktu poprzez utlenienie. Na koniec butelki przechodzą przez maszynę, która nakłada zakrętkę, uszczelniając butelkę. Następnym etapem jest umieszczenie butelki w maszynie etykietującej, gdzie naklejana jest etykieta. Aby zapewnić identyfikowalność produktu, na butelce można również nadrukować numer partii, zazwyczaj datę i godzinę butelkowania. Produkt jest następnie pakowany do pudełek i magazynowany lub wysyłany bezpośrednio do sprzedaży.

Jakie jest zastosowanie linii rozlewczej do piwa?

Dzięki zautomatyzowanej linii rozlewniczej do piwa można zapełnić zarówno butelki plastikowe, szklane, jak i puszki aluminiowe. Dostosowuje to możliwość wyboru najbardziej interesującej nas formy prowadzenia własnego browaru. Linia rozlewnicza do piwa to jedna z najlepszych inwestycji w profesjonalne pakowanie piwa. Prawidłowo zapakowane piwo może przetrwać znacznie dłużej, a jego pierwotny smak zachowany zostanie do momentu otwarcia butelki bądź puszki. 

Z czego składa się linia rozlewnicza piwa?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak bardzo skomplikowana jak by mogło się wydawać, podstawowa linia składa się z:

  • maszyny służącej do depaletyzacji oraz podawania butelki na taśmociąg (stół podawczy);
  • (opcjonalnie) z urządzenia do płukania wodą lub przedmuchiwania sprężonym powietrzem;
  • maszyny służącej do napełniania (urządzenie dozujące);
  • automatycznej zakrętarki;
  • etykieciarki;
  • taśmy produkcyjnej;
  • stołu odbiorczego, skąd odbierane są przygotowane butelki do dalszej wysyłki. 

W zależności od skali planowanego przedsięwzięcia dostępnych jest wiele różnych rodzajów maszyn do butelkowania. Maszyny do pomiaru poziomu cieczy napełniają butelki tak, że wydają się być wypełnione do tej samej linii na każdej butelce, podczas gdy maszyny do napełniania wolumetrycznego napełniają każdą butelkę dokładnie taką samą ilością płynu. Napełniacze ciśnieniowe przelewowe są najpopularniejszymi maszynami do produkcji napojów, podczas gdy maszyny do napełniania grawitacyjnego są najbardziej opłacalne. Pod względem automatyzacji najbardziej popularne są napełniarki liniowe, ale maszyny rotacyjne są znacznie szybsze, choć znacznie droższe.

Być może zastanawiasz się, czy mały browar stać na własną rozlewnię piwa? Odpowiedź brzmi tak! Firmy działające zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku opracowały szereg linii i maszyn rozlewczych do piwa, które są dostosowane do każdej wielkości produkcji. Mają one na swoim wyposażeniu zarówno kompaktowe maszyny nadające się do małych browarów oraz większych rozmiarów instalacje nadające się do produkcji przemysłowej. Firmy zajmujące się sprzedażą komponentów oraz maszyn dla budowy linii rozlewczej do piwa, nie kończą swojej relacji z przedsiębiorcą  z chwilą realizacji zamówienia. Oferują one także szkolenia operatorów maszyn, wsparcie techniczne, czy serwis posprzedażowy. Wszystko po to, aby umożliwić klientom pełne wykorzystanie potencjału sprzętu.

Więcej ciekawych informacji na: https://topavanti.pl/jak-podawac-piwo-5-wskazowek/

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.