18 kwietnia 2024

Łechtaczka – co to, gdzie się znajduje i jakie pełni funkcje?

bielizna damska

Ciało kobiece na przestrzeni lat zostało bardzo dobrze poznane pod względem anatomicznym. Choć przez długi okres wiele jego struktur pozostawało tajemnicą, dziś ich charakterystykę można znaleźć w każdym podręczniku anatomicznym. Jednym z takich elementów jest łechtaczka, odpowiadająca za przyjemność czerpaną podczas zbliżeń intymnych. Gdzie się znajduje, za co odpowiada oraz jak wygląda łechtaczka?

Co to łechtaczka?

Łechtaczka stanowi jeden z narządów płciowych kobiety. Pod względem budowy jest porównywana do męskiego prącia, ponieważ podobnie jak ono w stanie podniecenia zwiększa swoją objętość. Warto wiedzieć, gdzie jest łechtaczka, aby potrafić ją zlokalizować (co ma znaczenie szczególnie podczas stosunków seksualnych). Leży ona w miejscu przedniego połączenia warg sromowych mniejszych i ma formę niewielkiego guzka. Twardnieje w momencie podniecenia seksualnego, ne starzeje się wraz z wiekiem i nie zmienia swojego wyglądu. 

Niestety ona także pada ofiarą chorób czy dolegliwości. Często spotyka się klitoromegalię, czyli przerost łechtaczki, który może upodabniać ją nawet do penisa. Zwykle jej powodem jest wada wrodzona, jednak inne podłoża tej choroby to nowotworowe zmiany hormonalne czy zespół policystycznych jajników. Istnieje możliwość chirurgicznego leczenia problemu za pomocą klitoroplastyki.

Budowa anatomiczna łechtaczki

Budowa łechtaczki została bardzo dobrze poznana. Dawniej twierdzono, że stanowi pozostałość po niewykształconym penisie z okresu życia płodowego i przyjmuje postać wyłącznie niewielkiego guzka. Dziś wiadomo, że struktura ta może mieć nawet kilka centymetrów długości, przy czym większość znajduje się wewnątrz ciała, dlatego całości nie można zobaczyć gołym okiem. W anatomii łechtaczki wyróżniamy 3 główne części – odnogę, trzon oraz żołądź. Pierwsza z nich stanowi wsparcie dla zewnętrznych struktur oraz początek ciał jamistych napełniających się krwią podczas podniecenia. W trzonie znajdują się ciała jamiste, które po zadziałaniu odpowiednich bodźców prowadzą do wzwodu łechtaczki. Natomiast żołądź stanowi strukturę zlokalizowaną na wierzchołku trzonu. To właśnie ten element jesteśmy w stanie zobaczyć.

Odnogi łechtaczki są bardzo mocno przyczepione do kości łonowej i rozgałęzione, dlatego są w stanie dookoła obejmować pochwę. Z tego względu stymulacja tej struktury skutkuje zwiększeniem wydzielania śluzu w pochwie oraz jej rozluźnieniem, co ułatwia wprowadzenie członka do dróg rodnych kobiety. 

Do czego służy łechtaczka?

Pierwszym anatomem, który opisał budowę i funkcje łechtaczki, był Charles Estienne – francuski lekarz. Natomiast istnienie tego organu zauważył także Hipokrates. C. Estienne błędnie uznał, że łechtaczka służy do oddawania moczu, co zainspirowało kolejnych uczonych do dalszych badań. Dawniej wielu z nich uznawało, że jest to zupełnie niepotrzebny narząd, niepełniący żadnych konkretnych funkcji. W pewnym okresie historii uznawano ją nawet za źródło wielu chorób, a w konsekwencji tego – usuwano. Na szczęście nastąpił znaczny wzrost pozyskanej wiedzy medycznej i anatomicznej. Dzięki temu w dzisiejszych czasach znana jest budowa łechtaczki, jej funkcja oraz lokalizacja.

Uważa się, że łechtaczka posiada około 8 tysięcy zakończeń nerwowych, dzięki czemu jest niezwykle wrażliwa nawet na najlżejsze dotknięcie czy delikatne bodźce zewnętrzne. Niektórzy uznają, że stanowi najbardziej czułe miejsce w całym kobiecym ciele. Łechtaczka pełni wyłącznie jedną funkcję – ze względu na bogate unerwienie jest miejscem erogennym. Większość Pań osiąga wyłącznie orgazm łechtaczkowy dzięki odpowiedniej jej stymulacji. W praktyce właściwe drażnienie tego narządu aż w 80% kończy się orgazmem. To również najprostsza droga do uzyskania maksymalnego podniecenia, a więc i nawilżenia pochwy.

Warto wiedzieć, że podobnie jak w przypadku penisa, ma ona zdolność do zwiększania swoich rozmiarów. Anatomicznie jest jednak niewielka, dlatego powiększenie jej nie jest aż tak spektakularne i widoczne. Stymulacja łechtaczki umożliwia zwiększenie jej wymiaru dwukrotnie. Więcej na ten temat przeczytamy na: https://www.miastokobiet.pl/anatomia-lechtaczki/

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.