22 marca 2023

Ładowarka do telefonu – jaką wybrać?

Każdy zastanawia się dwukrotnie nad wyborem telefonu czy słuchawek, mało kto przykłada jednak większą uwagę do wyboru ładowarki do telefonu, a to spory błąd. Odpowiednio dobrana do naszego urządzenia zapewnia nie tylko wygodę i szybkość ładowania, jest także inwestycją w żywotność naszej baterii, a jednocześnie pozwala oszczędzać energię. Nieprawidłowe ładowanie zbyt niskim napięciem lub w zbyt krótkich cyklach mocno nadwyręża parametry użytkowe ogniw stosowanych w smartfonach i tabletach. W tym krótkim poradniku wskazujemy, na co zwrócić uwagę, podpowiadamy także jaka ładowarka do telefonu będzie dla Ciebie najlepsza.

Dlaczego warto zmienić ładowarkę?

W zestawie z nowym telefonem zawsze dostajemy ładowarkę, dlaczego więc mielibyśmy jej nie używać? Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, za zakupem drugiej ładowarki przemawia jednak kilka argumentów. Po pierwsze: możesz uzyskać szybsze ładowanie i zaoszczędzić na kosztach energii. Drugim argumentem jest to, że będziesz mieć zapasowe urządzenie. W dzisiejszych czasach życie bez smartfonu jest zwyczajnie niemożliwe. Nie mówimy tutaj o uzależnieniach od mediów społecznościowych, chodzi przede wszystkim o bycie w kontakcie z bliskimi, czy dostęp do bankowości internetowej. Posiadanie ładowarki, która nie opuszcza domu, zaoszczędzi nam nieprzyjemnych sytuacji w razie awarii.

Rodzaje ładowarek, czym się kierować?

Ładowarki do telefonów, tak samo, jak wszystkie urządzenia elektroniczne, znacząco się od siebie różnią. Możemy wyróżnić urządzenia przewodowe, indukcyjne, przeznaczone do samochodu oraz innowacyjne rozwiązania, jak ładowarki wyposażone w magnetyczne końcówki. Przy wyborze urządzenia musisz kierować się tym, jak będziesz używać danego urządzenia. Określ dokładnie swoje potrzeby. Jeśli chcesz ładować tylko jeden telefon na raz, wybierz modele proste, z pojedynczym gniazdem. Jeśli Twój telefon obsługuje ładowanie indukcyjne, a ty szukasz rozwiązania do domu, sprawdź ładowarki bezprzewodowe. Podobnie, jeśli potrzebujesz urządzenia do samochodu, szukaj ładowarek z przejściówką lub złączem pozwalającym na wpięcie do gniazda zapalniczki.

Najważniejszą kwestią przy wyborze są parametry techniczne, które odczytamy z oznaczeń na ładowarce do telefonu. Zazwyczaj najprostszym sposobem doboru jest spojrzenie na tę, którą producent dołączył do telefonu, ewentualnie możemy także poszukać parametrów technicznych baterii naszego urządzania. Znajdują się one zazwyczaj pod obudową, na samej baterii lub, w przypadku urządzeń z nieotwieraną obudową – w instrukcji obsługi. Jeśli zależy nam na szybszym niż dotychczasowe ładowaniu, również sięgnijmy po instrukcję. Smartfony wspierają często różne technologie szybkiego ładowania, w które podstawowe ładowarki dodawane w zestawie do telefonów zazwyczaj nie są wyposażone. Zwróćmy także uwagę na jakość wykonania konkretnego modelu. Jeśli ładowarka ma z nami podróżować, to zaopatrzmy się w rozwiązania wzmocnione, przykładowo z kablem w oplocie.

Jeśli jesteśmy fanami ciekawych gadżetów i nowinek technologicznych, możemy zainteresować się rozwiązaniami wyposażonymi w monitorowanie napięcia, magnetyczne końcówki przewodów lub ładowarkami inteligentnymi. Innym ciekawym rozwiązaniem w kwestii zasilania urządzeń mobilnych są też banki energii, to jednak temat na całkiem inny artykuł.

Czy zamienniki są bezpieczne dla telefonu?

Na koniec warto jeszcze rozwiać wątpliwości dotyczące stosowania ładowarek nieprzeznaczonych do konkretnego modelu telefonu lub produkowanych przez nieznane firmy. Stosowanie zamienników nie jest niebezpieczne, istotna jest bowiem nie kwestia oryginalności urządzenia, a jego jakość. Raczej nie wybieraj urządzeń, pod którymi nikt się nie podpisuje (tzw. no-name). Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie własnym i telefonu, omijaj też najtańsze produkty. Podobnie jak przy wyborze każdego innego urządzenia, części czy narzędzi – duży, sprawdzony producent zapewnia jakość i trwałość. Wcale jednak nie musimy kierować się renomą marki. Jeśli nadal masz wątpliwości co do swojego wyboru, zawsze możesz potwierdzić jego słuszność poprzez sprawdzenie opinii użytkowników i recenzji portali technologicznych.

Copyright © All rights reserved.