23 maja 2024

Krioterapia – jak wygląda zabieg?

Krioterapia to zabieg, któremu coraz chętniej się poddajemy. Nic dziwnego – okazuje się zbawienny w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości. To metoda uzdrawiania, która jest głęboko zakorzeniona w historii fizjoterapii. Greckie pochodzenie jej nazwy, złożone ze słów kryos i therapeia, wskazuje na wykorzystanie zimna do leczenia. Dzisiaj stosuje się zarówno zabiegi miejscowe, jak i ogólnoustrojowe – jak wygląda zabieg krioterapii?

Krioterapia – jak wygląda zabieg? W jakich przypadkach się go stosuje?

Ludzkość już od wielu stuleci zdawała sobie sprawę, że oddziaływanie niskich temperatur działa na organizm przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, a także rozluźniająco. Choć dawniej do wykonywania zabiegów o takim efekcie stosowano lód i śnieg, dzisiaj korzystamy z innowacyjnych metod opracowanych z wykorzystaniem ciekłego azotu lub dwutlenku węgla, niekiedy również zimnego powietrza. Ich działanie sprawia, że naczynia krwionośne ulegają obkurczeniu, a następnie rozszerzeniu, dzięki czemu w miejscu wykonywania zabiegu zaczyna przepływać większa ilość krwi. Dzięki temu procesy gojenia się zostają znacznie przyspieszone, a napięcie w mięśniach się zmniejsza.

Zanim przejdziemy do omówienia, jak wygląda krioterapia, warto pochylić się nad tym, kiedy jest ona wykorzystywana i w jakim zakresie pomaga. Zabieg często stosowany jest w przypadku świeżych urazów, takich jak skręcenia czy zwichnięcia oraz częstych dolegliwościach sportowców – na przykład łokciu tenisisty. Leczenie dobrze sprawdza się również w chorobach reumatycznych, stanach zapalnych tkanek miękkich, bólach kręgosłupa czy nerwobólach. Krioterapia znajduje swoje zastosowanie nawet w przypadku bólów migrenowych czy depresji, a ponadto pozwala po prostu poprawić wygląd skóry, wygładzając ją, napinając i spłycając zmarszczki.

Jak wygląda zabieg krioterapii?

Zabieg krioterapii może być przeprowadzony jedynie w odpowiedniej klinice przez specjalistę, który posiada do tego celu specjalny sprzęt. W Suwałkach znajduje się kompleksowe centrum krioterapii https://kriomedica.eu/, pierwsze tego typu w Polsce. Wykonując w nim zabieg mamy gwarancję, że zostanie on przeprowadzony przez profesjonalistów przy wykorzystaniu certyfikowanych, innowacyjnych urządzeń.

Jak wspomnieliśmy we wstępie krioterapia może być wykonywana miejscowo lub ogólnoustrojowo. W pierwszym przypadku stosuje się sprzęt zakończony aplikatorem, z którego wydobywa się para ciekłego azotu, dwutlenku węgla lub zimnego powietrza. Na naszą skórę oddziałuje wówczas temperatura odpowiednio – około -160 stopni, -75 stopni i -35 stopni Celsjusza. Zabieg miejscowy trwa około 15-20 minut.

Jak wygląda krioterapia ogólnoustrojowa? Pacjent wchodzi do kriokomory, w której panuje temperatura o wartości -60 stopni Celsjusza. Jest to pierwszy etap zabiegu, ponieważ po minucie należy udać się do następnej komory, gdzie temperatura sięga już -190 stopni. Oczywiście, pacjent zostaje wcześniej odpowiednio przygotowany na tę okoliczność – zakłada maskę, opaskę na głowę oraz uszy, rękawiczki i skarpety, drewniane buty oraz specjalny strój. Przez cały czas pozostaje pod opieką profesjonalistów, którzy instruują go, w jaki sposób należy oddychać oraz dbają o jego bezpieczeństwo.

Krioterapia – jak wygląda zabieg w połączeniu z liftingiem termicznym?

W Krimedice, innowacyjnym, kompleksowym centrum krioterapii w Suwałkach, możemy skorzystać ze specjalnego zabiegu łączącego elementy krioterapii i liftingu termicznego (https://kriomedica.eu/cryo_t-shock/). Jego działanie skupione jest na odmłodzeniu i wyszczupleniu. Dzięki zastosowaniu najpierw zimnej temperatury, a następnie ciepłej, komórki tłuszczowe ulegają zredukowaniu, natomiast skóra zaczyna produkować więcej kolagenu. Z zabiegu korzystają z chęcią zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy chcą poprawić swój wygląd w związku z wiekiem lub przebytymi chorobami, a przy okazji działa on korzystnie także na zdrowie.

Krioterapia to całkowicie bezpieczny zabieg, który wykazuje skuteczne działanie w walce z wieloma dolegliwościami, co zapewnia jej niegasnącą popularność.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.