23 maja 2024

Kredyt gotówkowy – co to jest?

Świat finansów dla wielu jest zagadką. Bardzo często wydaje się, że definicja różnych instrumentów finansowych jest nam znana, lecz gdy mielibyśmy opisać niektóre zagadnienia mogłoby okazać się, że jednak jest to nieco problematyczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy na czym polegają różnice na przykład między kredytem gotówkowym, pożyczką, a kredytem hipotecznym. Skupmy się na tym co to jest kredyt gotówkowy, na co zwrócić uwagę poszukując właściwej dla siebie oferty oraz gdzie udać się, aby móc skorzystać z atrakcyjnej propozycji.

Kredyt gotówkowy co to jest ?

Przede wszystkim to oferta skierowana do klienta indywidualnego, która charakteryzuje się tym, że środki wypłacane są kredytobiorcy w gotówce. Przeznaczeniem pieniędzy pożyczonych z banku w tej formie są zazwyczaj cele konsumpcyjne, czyli może to być na przykład sprzęt AGD, odzież, wycieczka zagraniczna. Jeżeli chodzi o tego typu źródło finansowania jest ono przede wszystkim łatwo dostępne, a procedury kredytowe w obecnych czasach są maksymalnie uproszczone. Zazwyczaj wystarczy jedno spotkanie z doradcą i można cieszyć się nowymi środkami. Wiele banków oferuje swoim klientom gotowe, indywidualnie przygotowane propozycje kredytowe, z których można skorzystać w kilka minut za pomocą bankowości elektronicznej czy też aplikacji zainstalowanej na telefonie. Kredytobiorca sam decyduje na co przeznaczy pieniądze i nie jest w żaden sposób kontrolowany i rozliczany przez bank. Warto zauważyć, że kredyt gotówkowy można uzyskać jedynie w banku. 

 

Na co wypada zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Instytucji oferujących udzielenie kredytu gotówkowego jest wiele. Praktycznie każdy bank dostępny na rynku ma w swojej ofercie ten typ produktu. Istotne jest to, że oferta w każdym banku może wyglądać zupełnie inaczej. Jakie parametry mogą się różnić między poszczególnymi instytucjami?

  • Okres kredytowania. W niektórych miejscach można zadłużyć się na maksymalnie sześćdziesiąt miesięcy, a w innych nawet na dziesięć lat. Warto wiedzieć, iż im dłuższy okres, tym większe odsetki zapłacimy.
  • Prowizja, czyli koszt naliczony w związku z udzieleniem kredytu. Jej wysokość może wahać się od kilku do nawet kilkunastu procent. 
  • Oprocentowanie. Wyróżniamy dwa typy oprocentowania: stałe i zmienne. Stałe oznacza, że przez cały okres kredytowania oprocentowanie nie ulegnie zmianie. Przy oprocentowaniu zmiennym możliwe są zmiany w wysokości płaconych przez kredytobiorcę odsetek. Podwyżka lub obniżka tego parametru zazwyczaj związana jest ze zmianami wprowadzanymi przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeśli stopy procentowe spadną – rata ulegnie obniżeniu, natomiast w przypadku podniesienia stóp procentowych, kredytobiorca musi liczyć się z tym, że zapłaci wyższą ratę. 
  • RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to całkowity koszt kredytu wrażony procentowo w stosunku rocznym. 
  • Ubezpieczenie. Warto zorientować się, w jakim zakresie chroni kredytobiorcę i kiedy ochrona ubezpieczeniowa nie będzie działać.

Gdzie łatwo uzyskać kredyt gotówkowy

Pewne jest, że w każdym miejscu można ubiegać się o kredyt gotówkowy. Łódź i inne duże miasta w Polsce placówek bankowych mają nawet po kilkadziesiąt. Wystarczy udać się z dowodem osobistym do wybranej przez siebie placówki i porozmawiać z przedstawicielem banku na temat swoich oczekiwań względem kredytu. 

Decyzja pozytywna lub negatywna

Niestety istnieją sytuacje, że to bank odmawia udzielenia kredytu. Najczęściej występującą  przyczyną negatywnej decyzji jest brak zdolności kredytowej. Jeśli klient ma zbyt niskie wynagrodzenie lub wiele zobowiązań, bank odmówi udzielenia takiego produktu. Istotna jest również także pozytywna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli osoba ubiegająca się o kredyt posiada zaległości w spłacie innych zobowiązań bank na pewno podejmie negatywną decyzję kredytową. Taka decyzja również zapadnie jeśli osoba wnioskująca nie posiada stałego źródła dochodów lub posiada zajęcie komornicze. 

 

 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.