9 lutego 2023

Jaki sprzęt w góry powinienieś zabrać?

Góry kuszą nas swoim majestatem, pięknem oraz obietnicą przeżycia niezapomnianej przygody. Są także wyjątkowym sprawdzianem kondycji oraz sposobem na spędzanie czasu – zarówno samotnie, jak i w towarzystwie przyjaciół. Aby górskie wędrówki przyniosły dobrą zabawę, dobrze jest jeszcze przed wyruszeniem na szlak odwiedzić sklep turystyczny lub wyspecjalizowany sklep górski, w których zaopatrzymy się w sprzęt odpowiedni do wspinaczki.

Co zabrać w góry? Sprzęt niezbędny podczas górskich wycieczek

Niezależnie od pory roku, w której planujesz wybrać się w góry, nie możesz zapomnieć o podstawowym asortymencie, jaki zawsze powinien znaleźć się w Twoim plecaku. W kwestii wspomnianych plecaków górskich, dobrze jest wybrać modele dostępne w sklepach outdoor, które są wyposażone nie tylko w specjalną klamrę na klatce piersiowej, ale także inne udogodnienia. Osoby doświadczone we wspinaczce wysokogórskiej za najważniejszy element wyposażenia uważają odpowiednie obuwie. Potwierdzają to profesjonaliści, którzy zwracają uwagę na fakt, że wygodne buty trekkingowe potrafią ułatwić każdą wędrówkę, chroniąc stopy przed odciskami i odparzeniami. Warto także zaopatrzyć się w mapę regionu, po którym planujemy wędrować, urządzenie do nawigacji, naładowany telefon komórkowy,  latarkę oraz zapałk. Latem dobrze jest pamiętać o zabraniu mocnego kremu ochronnego oraz nakrycia głowy. Niezależnie jednak od pory roku warto jest mieć przy sobie apteczkę turystyczną, scyzoryk oraz odzież na zmianę. W górach temperatura powietrza wyjątkowo szybko ulega zmianom, dlatego zawsze należy mieć w plecaku ubrania na różną pogodę. Nie można nie wspomnieć o kijkach trekkingowych, które cieszą się coraz większą popularnością oraz znacznie ułatwiają poruszanie się w tym trudnym terenie.

Co przyda się na szlaku latem, a co zimą?

Jeśli zastanawiasz się, co zabrać ze sobą na letnie górskie wycieczki, to wspomniane wyżej wyposażenie powinno okazać się w pełni wystarczające. Nie zapomnij jednak o dużej ilości wody, w którą nierzadko trudno jest się zaopatrzyć w trakcie trasy. Jeśli jednak planujesz spędzić na szlaku więcej niż jeden dzień, to koniecznie pamiętaj o zaopatrzeniu się w dobrej jakości namiot, śpiwór, karimatę oraz środki do higieny osobistej. Nieco trudniej jest ustalić, co zabrać w góry zimą. Duży wpływ na podjęcie decyzji ma rodzaj gór, ich wysokość oraz poziom skomplikowania trasy. Niewątpliwie w Twoim plecaku powinny znaleźć się raki do butów, termos z ciepłym napojem, przynajmniej dwie pary rękawiczek, zimowy krem do twarzy oraz latarka czołowa, która okaże się niezastąpiona, kiedy zapadnie zmrok. 

Większość potrzebnych produktów sporo z nas posiada w domu, jednak najbardziej problematycznym – szczególnie jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z górami – wydaje się zakup odpowiednich raków. Na szczęście praktycznie w każdej górskiej miejscowości znajduje się wypożyczalnia sprzętu, w której znajdziesz odpowiadający Ci model. Największe wypożyczalnie raków posiadają wykwalifikowaną kadrę, która z pewnością pomoże Ci w doborze, abyś mógł czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Jakie jedzenie zabrać ze sobą w góry?

Niezależnie od tego, jak dobrze czujemy się w górach, nie możemy zapomnieć o zabraniu odpowiedniej ilości prowiantu. Nawet jeżeli planujemy spędzić na trasie zaledwie kilka godzin, powinniśmy zaopatrzyć się w dużą ilość pożywienia, które okaże się pomocne w przypadku nieplanowanego wypadku. Dobrze, by spakowane jedzenie było wysokoenergetyczne. Sprawdzonym pomysłem będzie zabrania batonów proteinowych, czekolad, orzechów czy owoców. Część turystów zabiera ze sobą także dania liofilizowane, jednak większości z nas powinny wystarczyć wcześniej przygotowane kanapki.

Copyright © All rights reserved.