9 września 2024

Jaki rekuperator wybrać? Praktyczne porady

wentylacja

Jaki rekuperator wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest istotna, aby móc bezproblemowo i optymalnie korzystać z instalacji. O warto pamiętać i co wziąć pod uwagę podczas dokonywania zakupu? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule!

Rekuperator – jaki wybrać?

Pamiętajmy, że zarówno wybór urządzenia, jak i projekt rekuperacji to kwestia w dużej mierze indywidualna. Dlaczego? Rozwiązanie, które sprawdzi się w jednym budynku, może nie pasować do innego. Z tego powodu, zwróćmy uwagę na swoje oczekiwania i podejdźmy do całej sprawy indywidualnie. Drugą ważną kwestią jest jego wydajność. Pamiętajmy, że rekuperator, który pracuje przy maksymalnym biegu, nie powinien zapewniać mniejszej wymiany powietrza niż 1:1 w ciągu 60 min pracy. Jednak praca na najwyższym biegu danego urządzenia nie zawsze jest odpowiednia pod względem finansowym i praktycznym.

W praktyce bowiem rekuperatory, które pracują na niższym biegu, zużywają mniej prądu oraz posiadają lepszą sprawność w zakresie odzyskiwania temperatury. Ponadto zapewniają obniżenie strat wilgoci oraz nadmiernego osuszania powietrza w pomieszczeniu. Warto mieć na uwadze fakt, by przy posiadaniu mniejszej liczby przewodów nie doprowadzać do przewymiarowania urządzenia. Może mieć to wpływ na uciążliwy hałas dochodzący z punktów zarówno nawiewnych, jak i wywiewnych.

Jaki rekuperator kupić? Podział urządzeń

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – to, jaki rekuperator się u nas sprawdzi, jest uzależnione od typu budynku. Obecnie w sprzedaży możemy znaleźć rekuperator:

  • sufitowy ‑ najlepiej sprawdzą się w przypadki rekuperacji w starym domu, ponieważ taki model idealnie sprawdzi się przy montażu w suficie lub na poddaszu,
  • scienny ‑ rekuperator ścienny to rodzaj posiadający wiele zalet. Wśród nich warto wymienić wysoką wydajność oraz łatwość montażu 
  • okapowy ‑ ten rodzaj najczęściej wybierają właściciele domów remontowanych lub apartamentów.

Poza powyższym podziałem, istnieje jeszcze inny podział – na rekuperatory z wymiennikami obrotowymi lub przeciwprądowymi. Do najbardziej polecanych należą te pierwsze, ponieważ charakteryzują się: 

  • wysoką sprawnością wynoszącą średnio 85%
  • skutecznym odzyskiwaniem wilgoci – nawet do 90% (z możliwością regulacji w tym zakresie)
  • wysoką sprawnością działania, nawet przy niskich temperaturach,
  • łatwą konserwacją i pielęgnacją,
  • gwarantują niskie straty ciśnienia.

W tym miejscu warto nadmienić, że wymienniki przeciwprądowe także mają wiele zalet. Jednak profesjonaliści zwracają przede wszystkim uwagę na to, że znacznie szybciej doprowadzają do wysuszania powietrza. W dłuższej perspektywie jest to niekorzystne pd względem zdrowotnym. Wiele osób nie toleruje zbyt suchego powietrza, dlatego szczególnie oni nie będą zadowoleni z wymiennika przeciwprądowego.

Nie odzyskują one też wilgoci – chyba że zostały wyposażone w tzw. wymienniki entalpiczne. Jednak przez taki zabieg tracą one nieco na skuteczności pod względem odzyskiwania ciepła. Zdecydowanie warto pamiętać o tych wszystkich kwestiach. Jeśli chodzi o zalety, należy wspomnieć o nieco wyższej sprawności od rekuperatorów z wymiennikami obrotowymi, ale tylko w sytuacji gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki dla ich pracy. Warto przejrzeć przy wyborze https://vaillant-serwis-malopolska.pl/oferta/, by porównać różne rozwiązania i dobrać najlepsze do swoich potrzeb.

Jaki rekuperator? Ocena kosztów i jakości filtrów

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać rekuperator, zwróćmy uwagę na filtry do rekuperatorów powietrza. Pamiętajmy, że muszą być one wymieniane w regularnie, czyli średnio dwa razy w roku. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze filtr tańszy w praktyce będzie bardziej ekonomiczny w zużyciu – często występuje bowiem konieczność nieco częstszej wymiany. 

Odpowiedź na pytanie, jaki rekuperator kupić, jest więc niezwykle złożona. Na decyzję o zakupie zawsze będzie wpływać wiele czynników. Przede wszystkim nie warto oszczędzać na systemie rekuperacji i na poszczególnych elementach instalacji. Może to doprowadzić do niewydolności systemu i częstszych napraw.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.