9 lutego 2023

Jak zmierzyć okno do moskitiery?

Moskitiera jest bardzo praktycznym akcesorium, które nie tylko latem, ale także wiosną i jesienią chroni nasze mieszkania przed różnymi owadami. Jeśli produkt wykonany jest z wysokiej jakości materiału i jeśli dobierzemy go w odpowiedni sposób, to moskitiera z pewnością spełni swoją funkcję i posłuży nawet przez kilka lat. Jak więc zmierzyć okno do moskitiery? Gdzie kupić takie akcesorium i na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Podstawowe zadanie moskitiery

Jak łatwo można się domyślić, moskitiera ma chronić nasze domostwo przed owadami. Bez względu na to czy mieszkamy w dużym mieście na piątym piętrze, czy też w domu jednorodzinnym usytuowanym gdzieś na wsi, niemalże każdego lata borykamy się z plagą różnego rodzaju owadów. Przez otwarte okna do naszych mieszkań dostają się muchy, osy, komary, meszki i inne owady. Aby temu zapobiec należy zamontować w oknie oraz w drzwiach balkonowych właściwą moskitierę. Jej podstawową funkcją jest uniemożliwienie wstępu owadom do pomieszczenia, dlatego też siatka moskitiery musi mieć odpowiednią grubość. Najlepiej zdecydować się na produkt z drobnymi oczkami. Dzięki temu nawet najmniejsze owady, nie będą miały szans przedostania się przez siatkę. Nie bez znaczenia będzie także typ montażu. Im szczelniejsza moskitiera tym lepiej.

Kilka typów moskitier

Przyglądając się z bliska produktom dostępnym na rynku można odnieść wrażenie, że producenci starali się sprostać wymaganiom różnych klientów. Na wyciągnięcie ręki, mamy bowiem sporo rodzajów moskitier. Praktycznie wszystkie są bardzo łatwe w montażu i w utrzymaniu. Niektóre rodzaje moskitier można także demontować, inne z kolei są bardzo eleganckie i świetnie sprawdzą się między innymi w nowoczesnych pomieszczeniach.

Typy moskitier:

– moskitiera ramowa, to chyba jeden z tańszych i najłatwiej dostępnych na rynku produktów. Siatka zamontowana jest na cienkiej ramce wykonanej z aluminium. Taką ramę montuje się na specjalnych hakach;

– moskitiera na rzepy, to kolejny typ produkty cechujący się prostym montażem. Do ramy i siatki dołączone są specjalne rzepy lub magnesy, które przykleja się do okna. Moskitierę na rzepy szybko można zdjąć i wyczyścić;

– moskitiera w formie rolety, to nieco bardzo elegancki i droższy produkt, który swoje zastosowanie może znaleźć w nowoczesnych budynkach. Moskitiera zamocowana jest w specjalnej kasecie, w takiej jak montuje się na przykład rolety zewnętrzne. Sterowanie odbywa się za pomocą sznurka, ale można także zdecydować się na nieco droższą, elektroniczną wersję;

– moskitiera wykonana z aluminium, to produkt wysokiej jakości charakteryzujący się sporą odpornością. Ten typ moskitiery znajdzie swoje zastosowanie w domach i firmach. Oczka zamiast z siatki wykonane są z aluminium.

Jak zmierzyć okno do moskitiery

Skoro wiemy już jakie są typy moskitier i jaką główną rolę one pełnią, to teraz czas na wyjaśnienie pewnej kwestii technicznej. Jak zmierzyć okno do moskitiery? W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę nie tylko na typ ramy okiennej, ale także na rodzaj moskitiery. Mówiąc najprościej, trzeba zmierzyć tak zwane światło okna. Jest to wysokość i szerokość krawędzi. Pomiaru należy dokonywać przy otwartym skrzydle okiennym. W ten sam sposób mierzymy drzwi balkonowe. Jeżeli zdecydujemy się na zakup moskitiery ramowej, to przyjrzyjmy się z bliska naszym profilom okiennym.

Posiadając profile nielicowane, czyli takie, które nie zachodzą na ramę okna musimy zmierzyć także grubość uszczelki oraz samego profilu. Jeśli pomyliśmy się w takich pomiarach, to okno może nam się nie domykać. Taki zabieg trzeba zrobić także w przypadku półzlicowanych profili okiennych. W tym celu warto posłużyć się drewnianymi miarkami. Centymetry, linijki lub inne przyrządy odłóżmy na bok. Jeśli chcemy mieć pewność, że okno zostało dobrze zmierzone, to proces możemy powtórzyć. Wszystkie wymiary dobrze zapisać na osobnej kartce i podać je sprzedawcy podczas składania zamówienia.

 

Copyright © All rights reserved.