18 kwietnia 2024

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

fotowoltaika

Podczas montażu paneli fotowoltaicznych konieczne jest pamiętanie o kilku zasadach. Ważne jest odpowiednie ułożenie kabli, zabezpieczenie przeciwprzepięciowe oraz parę innych kwestii.

Zatem jak zamontować panele fotowoltaiczne?

 

Montaż paneli fotowoltaicznych przebiega podobnie jak montaż kolektorów słonecznych. Jednak lżejsze są panele fotowoltaiczne, montaż więc przebiega nieco łatwiej. Nawet ich wnoszenie na dach nie sprawia takich problemów. Mimo to konieczne jest zachowanie pewnej ostrożności. Zwłaszcza podczas przemieszczania paneli, gdyż możemy nie zauważyć uszkodzeń aż do chwili, gdy uruchomimy system.

 

Montaż na dachu

Gdy myślimy o tym, jak zamontować panele fotowoltaiczne na dachu, trzeba przede wszystkim zadbać o to, by rama została przymocowana do krokwi. Istotne jest sprawdzenie samego dachu. Trzeba bowiem wiedzieć, jakie obciążenie wytrzyma, jak wygląda stan więźby.

Podczas montażu należy zaopatrzyć się w elementy wykonane ze stali nierdzewnej oraz aluminium. Dzięki temu materiały te są bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne. To sprawi, że lepiej będzie działać nasza fotowoltaika Włocławek. Trzeba też zadbać o odpowiednie nachylenie modułów. Poziom nachylenia przeważnie zależy od tego, czy będziemy stosować moduły sieciowe, czy wyspowe.

Panele fotowoltaiczne – jak zamontować i o czym pamiętać?

Zawsze warto montowanie paneli fotowoltaicznych pozostawiać fachowcom, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie. Instalacja musi bowiem zostać odpowiednio zabezpieczona. Szczególnie że będzie wciąż narażona na wyładowania atmosferyczne. Nawet bez tego prąd i napięcie w niewielkiej ilości mogą stanowić pewne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jeśli przewody nie zostaną dobrze ułożone, także może dojść do przepięć.

Najczęstsze błędy podczas montowania paneli fotowoltaicznych

Przeważnie podczas montowania paneli dochodzi do następujących błędów:

  • zerwanie złącza ogniw
  • niedokręcenie śrub lub zbyt mocne dokręcenie
  • łączenie wtyczek i gniazd należących do różnych producentów
  • chodzenie po panelach
  • uderzenia lub uszkadzanie paneli w inny mechaniczny sposób
  • brak uziemienia paneli
  • nieprawidłowe ułożenie kabli
  • niezadbanie o prawidłową wentylację

Przeważnie na wystąpienie błędów wpływa brak doświadczenia danej osoby lub brak odpowiedniego przeszkolenia. Kiedy indziej wpłynie na to presja czasu. Jeśli zbliża się zima, pogoda jest zmienna, może dojść do tego, że nawet fachowiec będzie się spieszył, co wpłynie na jakość wykonanej usługi.

Warto jednak szukać doświadczonych firm, które ma odpowiednie przeszkolenie. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia błędów podczas montażu.

 

Podsumowanie

W przypadku tego, jak najlepiej ustawić panele fotowoltaiczne, zawsze warto zostawić to specjalistom z odpowiednimi uprawnieniami. Będą oni wiedzieć nie tylko, jaki kąt i umiejscowienie paneli sprawi, że będziemy mieli z nich najwięcej pożytku. Zadbają o to, by cała elektronika została dobrze zabezpieczona i by nie doszło do żadnych przepięć i uszkodzeń.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.