22 marca 2023

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

pompa ciepła

W dzisiejszych nowoczesnych czasach ludzie chętnie korzystają z różnego rodzaju metod ogrzewania domów czy mieszkań. Na rynku dostępnych jest wiele praktycznych systemów charakteryzujących się zróżnicowanymi cechami i atutami. Ostatnimi czasy ogromną popularność zyskują pompy ciepła, które pozyskują energię cieplną z gruntu, wody bądź powietrza. Są to niezwykle ekologiczne oraz ekonomiczne rozwiązania cieszące się coraz większą popularnością wśród wielu przedsiębiorców, a także użytkowników prywatnych. Na szczęście oferty wielu firm obejmują różne rodzaje pomp ciepła, które charakteryzują się zróżnicowaną mocą i wydajnością.

Pompy ciepła – jaką wybrać do swojego domu?

Planując montaż przydomowych pomp ciepła, konieczne jest zapoznanie się z ofertami producentów i dystrybutorów, cechami, a także parametrami dostępnych urządzeń. Dobrym pomysłem jest zatrudnienie doświadczonych i wykwalifikowanych fachowców posiadających odpowiednią wiedzę w zakresie dopasowania modelu do konkretnych potrzeb oraz zastosowań. Do grona takich fachowców, którzy wiedzą jak dobrać pompę ciepła, zaliczają się instalatorzy i projektanci specjalizujący się w tworzeniu, a także realizacji projektów nowoczesnych instalacji grzewczych. Korzystając ze swojej wiedzy, narzędzi oraz uzyskanych informacji, fachowiec wybierze pompę, która będzie najbardziej odpowiednia dla danego domu.

Sam dobór pompy ciepła to zadanie kompleksowe, które wymaga przeanalizowania wielu istotnych aspektów. Między innymi trzeba ustalić, czy pompa ma być głównym elementem grzewczym, rozwiązaniem pozwalającym na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, urządzeniem wspierającym działanie kotła albo zapewniającym ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Warto też uwzględnić własne możliwości oraz ograniczenia związane z powierzchnią bądź specyfiką posiadanej działki.

Podstawowe kryteria, na które należy zwrócić uwagę

W przypadku pomp ciepła odpowiedzialnych za ogrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz całego budynku istotne jest, aby wybrać odpowiednie źródło, z którego urządzenie będzie pobierało energię. Osoby zastanawiające się, którą pompę ciepła wybrać, muszą pamiętać, że modele w wersji wodnej są wybierane rzadko, ponieważ niewiele posesji ma dostęp do kwalifikującego się źródła wody podziemnej albo powierzchniowej.

Na rozległych działkach dobrym pomysłem jest wybór gruntowych pomp ciepła, które pobierają energię z gruntu dzięki wykorzystaniu specjalnych wymienników poziomych. Na małych posesjach z kolei dobrym pomysłem jest zainwestowanie w urządzenie wyposażone w wymiennik pionowy. Powietrzne modele są z kolei najczęstszym wyborem w domach, w których zapotrzebowanie na energię cieplną nie jest wysokie lub w miejscach, gdzie pompa ma tylko ogrzewać ciepłą wodę użytkową albo wspomagać pracę kotła.

Jaką pompę ciepła wybrać do domu?

Oczywiście, wybierając pompę ciepła do budynku, warto zwrócić uwagę również na wiele innych czynników, na przykład współczynnik COP (ang. Coefficient of Performance), czyli wydajności. Stanowi on zmienny parametr, który zależy od temperatury zewnętrznej, temperatury zasilania oraz innych kwestii. Istotna jest też powierzchnia budynku, którą należy ogrzać oraz klasa energetyczna budowli. Te oraz inne czynniki mają istotny wpływ na wybór rodzaju pompy, jej mocy, a także jej innych kluczowych parametrów. Nie każdy posiada odpowiednie wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie w tym zakresie. To właśnie dlatego warto poszukać dobrych fachowców zajmujących się projektowaniem i instalowaniem systemów pomp ciepła.

Gdzie szukać dobrych fachowców?

Na rynku działa wielu specjalistów projektujących i montujących systemy obejmujące pompy ciepła w Łodzi oraz wielu innych miastach. Ich znalezienie nie jest trudnym zadaniem, ponieważ bardzo często reklamują się na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych dostępnych w internecie. Poza tym zakładają własne strony internetowe z opisami konkretnych usług, stosowanych technologii oraz z danymi kontaktowymi. Wystarczy tylko się z nimi skontaktować i opisać własne potrzeby, by dopasować odpowiednie urządzenie.

Copyright © All rights reserved.