Jak sprowadzic samochód z Danii?
Czy Dania jet dobrym miejscem na to, aby kupić tam samochód? Wiele osób wychodzi z błędnego przekonania, że tak nie jest. Tym bardziej, że Dania jest krajem leżącym daleko od Polski. Trzeba jednak wiedzieć, że Duńczycy to naród, który lubi dbać o swoje pojazdy mechaniczne, poddając je regularnie przeglądom i konserwacji. Warto więc właśnie w tym kraju poszukać dla siebie samochodu.
Samochód z innego kraju
Może i trafi się w tym kraju nie lada okazja, ale trzeba sobie uczciwie odpowiedzieć na jedno pytanie – jak sprowadzić auto z Danii? W końcu jest to zupełnie inny rynek. To inny kraj, więc łatwo się domyślić, że trzeba będzie dopełnić odpowiednich formalności. Jakich? Oto lista niezbędnych wskazówek, które pomogą znaleźć odpowiedź na tego typu pytanie.
W pierwszym kroku warto wybrać pośrednika, cieszącego się wśród klientów dobrą opinią. Jest coraz więcej takich firm, specjalizujących się w branży motoryzacyjnej, która na zlecenie swoich klientów sprowadzają samochody z innych krajów. Co więcej – oni nie tylko pomagają je sprowadzić, ale także ułatwiają załatwienie wszelkiego rodzaju formalności. Przecież konieczna jest rejestracja auta z Danii w Polsce. Trzeba uwzględnić opłacenie odpowiedniego podatku! I jeszcze wiele innych spraw. Osoby, które na co dzień nie są związane z taką branżą, mogą się w tym pogubić. Dlatego też tak ważne jest wsparcie odpowiednich profesjonalistów.
Co jest ważne?
Zanim auto z Danii znajdzie się w Polsce, trzeba je dokładnie sprawdzić. Ważną kwestią jest historia danego pojazdu, aby wiedzieć, czy nie ma się do czynienia z samochodem, który mógłby mieć coś związane z kradzieżą. Takiego sprawdzenia można dokonać samodzielnie. Służą do tego darmowe strony internetowe, które można odnaleźć dzięki polskiej wyszukiwarce. Nie można również zapomnieć o tym, aby sprawdzić przebieg licznika samochodowego. Istnieją także specjalne strony, jakie pozwalają sprawdzić realny przebieg oraz ostatnie badanie techniczne. Aby móc takie sprawdzenie wykonać, potrzebny będzie tylko numer VIN bądź też duńska rejestracja samochodowa. Jeżeli na stronie wyświetli się komunikat „Kan godkendes efter omsyn (OOM)”, należy wykazać się ostrożnością. Badanie bowiem nie zostało zatwierdzone z powodu jakiejś usterki. Komunikat „Godkendt (GOD)” oznacza, że badanie zostało zatwierdzone. „Betinget godkendt (BET)” oznacza, że badanie zostało zatwierdzone warunkowo, ponieważ mogło okazać się, że np. podczas badania w aucie została odnaleziona przepalona żarówka.
Polskie formalności do załatwienia
Rejestracja auta z Danii odbywa się we właściwym dla zamieszkania urzędzie miasta. Aby jednak móc dokonać takiej rejestracji, potrzebne będzie załatwienie odpowiedniego kompletu dokumentów. W urzędzie trzeba stawić się z dokumentami oryginalnymi, jak również kopią, jaką będzie można przedstawić w urzędzie. Uwaga! Wszystkie duńskie dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język polski. Jeżeli wszystkie papiery zostaną dołączone, to można być pewnym tego, że rejestracja odbędzie się bez zbędnych problemów. Nie można jednak zapomnieć o tym, że ważną kwestią jest wykupienie obowiązkowej polisy OC. Inaczej nie będzie można bowiem takiego samochodu użytkować.
Które auta zasługują na uwagę?
Jeżeli ktoś chciałby znaleźć odpowiedź na tak postawione pytanie, to powinien zajrzeć na http://www.gacca.pl/auta-ktore-najbardziej-oplaca-sie-kupic/. Znaleźć tam można wiele wskazówek, dzięki czemu uda się znaleźć dobre i wygodne w prowadzeniu auto. Czasem jednak okazuje się, że i tak ktoś ma własne, indywidualne preferencje, np. bo jest wierny danej marce i wcale nie zamierza tego zmieniać. Jak najbardziej można także pójść takim tropem. W szczególności, jeżeli trafi się naprawdę dobra okazja do zakupu. Przy okazji, decydując się na zakup samochodu z Danii czy też z innego kraju, zawsze należy wykazać się cierpliwością. Nie jest powiedziane, że pierwsza, lepsza okazja to coś idealnego. Może warto poszukać nieco dalej, aby znaleźć tę najprawdziwszą perełkę na rynku moto.