18 kwietnia 2024

Jak prać wełniane koce?

Wełna to ponadczasowy materiał, niewychodzący z mody, a wełniany koc to idealne dopełnienie niejednego wnętrza. Otula i daje ciepło oraz komfort nawet przy wysokiej wilgotności powietrza. Jest polecany jako pierwszy kocyk dziecięcy ze względu na swoją delikatność. Wełna ma właściwości samoczyszczące, dlatego nie zaleca się jej częstego prania. Jednak w razie potrzeby warto czyścic ją na sucho lub przy pomocy parownicy. Wełniany koc wymaga natomiast regularnego strzepywania i wietrzenia na świeżym powietrzu. Wiadomo jednak, że mocno zabrudzony, musi zostać wyprany. Poniżej znajdziesz parę wskazówek, jak najlepiej prać wełniane koce bez ich uszkodzenia.

Pranie wełny w pralni chemicznej

Pralnie chemiczne są wyposażone w profesjonalne urządzenia, które gwarantują, że koce wełniane wrócą w stanie niezmienionym, i będą świeże i czyste. Jeśli środki finansowe nam na to pozwalają, warto zrezygnować z czyszczenia w domu i oddać rzeczy do uprania profesjonalistom. Włókna nie zostaną uszkodzone, a temperatura nie wpłynie negatywnie na jakość tkaniny. Nie musisz martwić się także o mechacenie. Pracownicy pralni chemicznej zadbają też o prawidłowość procesu prania i użycie odpowiednich środków chemicznych.

Pranie wełny w domowej pralce automatycznej

Nowe pralki oferują specjalne programy, najczęściej oznaczone WOOL, które są dedykowane do prania wełnianych wyrobów. Nie musisz się martwić, w jakiej temperaturze należy prać wełniany koc, program sam dostosowuje parametry do pranego materiału. Na odzieży i kocach umieszczane są informacje, czy ten produkt może być prany tylko ręcznie, czy można korzystać z pralek automatycznych. Jeśli Twoja pralka nie ma programu WOOL, możesz użyć programu do prania ręcznego.

Pamiętaj jednak, że wełniane koce po namoczeniu są bardzo ciężkie. Sprawdź, czy Twój sprzęt jest wyposażony w bęben z odpowiednią ładownością, aby nie doprowadzić do jego uszkodzenia.

Pranie ręczne wełnianych koców

Zdecydowanie jest to najbezpieczniejszy domowy sposób na wypranie wełnianego koca. Napełnij wannę lub dużą misę odpowiednią ilością ciepłej, nie za gorącej wody. Jej temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Dodaj odpowiednią ilość detergentu (najlepiej takiego w płynie, dedykowanego do prania wełny) i przystąp do prania.

Pamiętaj, żeby nie wyżymać, ani nie pocierać o siebie materiału. Delikatnie go uciskaj, w miejscach bardziej zabrudzonych powtórz czynność parokrotnie, aż do wyczyszczenia. Kiedy efekt jest zadowalający, wypuść zabrudzoną wodę i przystąp do płukania.

Istotne jest, żeby zmiana temperatury wody nie była gwałtowna. Jeśli chcesz ją zmniejszyć, rób to stopniowo. Koc prany w wodzie o temp. 30 stopni Celsjusza, zanurzony po chwili w bardzo zimnej wodzie, może się skurczyć i odkształcić. Płucz koc, dopóki woda nie będzie przezroczysta, a na tkaninie nie pozostanie żadna ilość detergentu.

Jak odświeżyć wełniany koc?

Wełniane koce, tak jak każde wyroby z tego materiału, nie lubią być często prane. Procesy takie jak zamaczanie, suszenie i płukanie działają niekorzystnie na jego włókna. Wskutek tych działań możemy zaobserwować kurczenie się materiału, mechacenie, odkształcanie, rozciąganie. Utrata kształtu i wyciągnięte rogi – tego przecież nie chcesz.

Regularnie więc wykonuj czynności zabezpieczające materiał i odświeżające strukturę włosia. Po pierwsze wietrz swój koc na świeżym powietrzu minimum raz w tygodniu. Niezależnie od pogody, wełna potrzebuje oddychania, aby procesy samoczyszczące mogły zadziałać. Nawet w mroźne zimowe poranki, powiewy wiatru skutecznie pomogą tkaninie.

Po drugie, cyklicznie wraz z wietrzeniem, lekko trzep koc. Nie wykonuj gwałtownych, ciągnących ruchów. Ten ruch ma na celu dodanie materiałowi pierwotnej sprężystości i objętości, a nie rozciągnięcie włókien. Zachowaj delikatność i umiar.

Po trzecie, przechowuj swój koc zawsze z czystymi ubraniami. Wełna ma właściwości absorbujące, więc pakując ją do szafy z noszonymi kurtkami, łatwo złapie ich zapach i zanieczyszczenia. Dobrym miejscem dla koca będzie szafa z upranymi ręcznikami lub bielizną. Pamiętaj, aby składać go delikatnie, najlepiej rozłożonego na podłodze. Wyciąganie spowoduje uszczerbki w strukturze włosia.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.