28 marca 2024

Wulkanizacja w Piasecznie – jak stan opon wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

opony

Opony są jedynym bezpośrednim punktem styku pojazdu z asfaltem. Nie może więc dziwić fakt, iż podróżowanie autem, które posiada zużyte gumy, stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. W takiej sytuacji narażeni są wszyscy uczestnicy ruchu. Wiele osób zwraca uwagę jedynie na wytyczne dotyczące głębokości bieżnika opony, której aktualna granica wynosi 1,6 mm. Eksperci są jednak zgodni, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa warto wymienić ogumienie na długo przed zbliżeniem się do tej wartości.

Stan opon a bezpieczeństwo jazdy

Opony mają bezpośredni wpływ na jakość jazdy. Nie bez przyczyny zaleca się częsty przegląd ogumienia pod względem ciśnienia powietrza, uszkodzeń mechanicznych czy głębokości bieżnika. Konsekwencje zaniedbań mogą być tragiczne w skutkach. Wraz ze zużyciem opon zachodzi stopniowa utrata kontroli nad pojazdem. Warto wiedzieć, że ogumienie z cienkim bieżnikiem jest łatwiejsze do przebicia, a co za tym idzie, w skrajnych sytuacjach guma może wybuchnąć. To zjawisko niesie ze sobą ogromne niebezpieczeństwo i to właśnie na kierowcy leży odpowiedzialność, aby do niego nie dopuścić.

Konsekwencje jazdy na zużytych oponach

Aby uświadomić sobie ryzyko związane z jazdą na zużytych oponach, warto przyjrzeć się korelacji pomiędzy głębokością bieżnika a długością drogi hamowania. Okazuje się, że trzy różne gumy zupełnie inaczej reagują na te same warunki drogowe. Test przeprowadzono podczas jazdy z prędkością 80 km/h na mokrej nawierzchni. Fabrycznie nowa opona poradziła sobie najlepiej. Drugie w kolejności było ogumienie z 3 mm bieżnikiem, ale zatrzymanie zajęło dodatkowe 9,5 metra. Ostatni komplet opon posiadał bieżnik na granicy legalności (1,6 mm) i w stosunku do fabrycznie nowych gum różnica wyniosła aż 18,6 metra. Jest wartość, która na drodze może uratować czyjeś życie.

Zwiększona długość hamowania to jednak dopiero początek problemów. Płytkość bieżnika istotnie wpływa na zużywanie lameli, czyli nacięć w oponach, które odpowiadają za uzyskiwanie przyczepności na zaśnieżonej drodze. Brak elementu pozwalającego na prawidłowe trzymanie się jezdni może spowodować utratę kontroli nad pojazdem, szczególnie w sytuacji, gdy śnieg jest ubity lub oblodzony.

Nieco podobnym zjawiskiem jest aquaplanting – akwaplancja. Gdy na powierzchni jezdni zgromadzi się woda, a ogumienie nie ma wystarczająco głębokiego bieżnika, by ją odprowadzić spod kół, można doświadczyć tzw. klina wodnego. W takiej sytuacji auto dosłownie ślizga się po ulicy i nie reaguje na działania kierowcy. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o dostosowywaniu prędkości do warunków na drodze, a także o regularnej wymianie opon, gdy ich okres użyteczności zbliża się ku końcowi.

Wulkanizacja w Piasecznie

Niebezpieczeństwom związanym z oponami można w łatwy sposób zapobiec. Warto regularnie sprawdzać ich stan, a także kontrolować ciśnienie powietrza. Równie ważną praktyką jest sprawdzanie zużycia bieżnika. Kiedy zauważysz, że jego głębokość zaczyna się szybko kurczyć, to odpowiedni moment na wizytę w profesjonalnym warsztacie. Wulkanizacja w Piasecznie pozwoli Ci na wymianę opon w łatwy i szybki sposób, dzięki czemu będziesz bezpieczniejszy na drodze. Jeżeli podejrzewasz jakiekolwiek problemy z ogumieniem w samochodzie, czym prędzej skonsultuj się z warsztatem wulkanizacyjnym.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.