20 kwietnia 2024

Jaki alkomat wybrać?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup alkomatu, na pewno zastanawiasz się, jakie urządzenie wybrać, aby spełniało wszystkie Twoje potrzeby. W sklepie internetowym z alkomatami znajduje się bardzo wiele modeli, a ich liczba może być przytłaczająca, dlatego warto określić kryteria, którymi będziesz się kierował, szukając odpowiedniego urządzenia. Kilka najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, to przeznaczenie alkomatu, dokładność pomiaru, częstotliwość użytkowania, możliwość zapisywania danych, drukowania wyników oraz cena.

Rodzaje alkomatów – osobiste i profesjonalne

Najważniejszym pytaniem, które powinieneś sobie zadać, to w jakich sytuacjach alkomat będzie ci służył. Czy potrzebujesz go jedynie do okazyjnej kontroli swojej trzeźwości przed wejściem za kierownicę, a może potrzebny Ci jest do celów zawodowych, np. testowania pracowników lub sprawdzania trzeźwości kierowców na drogach? Alkomaty osobiste dobrze sprawdzają się w użytku indywidualnym. Pojedyncze pomiary nie wymagają błyskawicznej pracy urządzenia, a czas przygotowania do pracy oraz podania wyniku jest cechą drugorzędną. Na rynku można znaleźć osobiste urządzenia o różnych kolorach i kształtach. Różnią się pełnionymi funkcjami, a także rodzajem sensora, który wykrywa alkohol etylowy. Wybierając alkomat do indywidulanego użytku warto skorzystać z pomocy sprzedawcy w sklepie lub zapoznać się z opiniami na jego temat. Alkomaty służące do przeprowadzenia testów trzeźwości pracowników oraz alkomaty policyjne należą z kolei do grupy alkomatów profesjonalnych, stworzonych do używania o wysokiej częstotliwości. Włączone urządzenie bardzo szybko jest gotowe do pracy, a po dostarczeniu próbki wynik jest podawany w kilka sekund. Tym samym profesjonalne alkomaty dają możliwość sprawdzenia większej liczby osób w jednostce czasu niż indywidualne. Służą na przykład do kontrolowania grupy kierowców przed wyruszeniem w trasę, sprawdzania trzeźwości kierowców na drodze lub instalowane są w miejscach wypoczynku i rekreacji. Profesjonalne alkomaty umożliwiają przeprowadzanie nawet testów strumieniowych, np. podczas imprez masowych.

Alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny?

Alkomat to urządzenie, które określa procentową zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Najważniejszym elementem jest czujnik, który służy do jego wykrywania. Obecnie najczęściej stosowane są czujniki półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Pozwalają na wykonywanie najdokładniejszych pomiarów i wytrzymują długotrwałe obciążenia. Decydując, który alkomat wybrać, należy zwrócić uwagę na rodzaj sensora.
Do profesjonalnego użytku najlepiej sprawdzi się czujnik elektrochemiczny. Dlaczego nie półprzewodnikowy? Zasada działania alkomatu jest dość prosta. Polega na zmianie parametrów czujnika pod wpływem oparów alkoholu. Osoba badana przez ustnik lub otwór wdmuchuje do urządzenia powietrze z określoną siłą i w objętości niezbędnej do badania, po czym mieszanina przepływa przez rurkę do komory reakcyjnej, w której znajduje się czujnik. Jeśli dostanie się do niego alkohol etylowy, odczyty oporu elektrycznego lub reakcji ze specjalną substancją zmieniają się w zależności od zawartości procentowej alkoholu w wydychanym powietrzu. Następnie procesor przetwarza wskaźniki i wyświetla je w postaci czytelnej dla użytkownika. W przypadku używania alkomatu półprzewodnikowego dokładność pomiaru jest mniejsza, bo na jego odczyt mogą wpłynąć inne substancje. Urządzenia zawierające sensory półprzewodnikowe charakteryzują się dość krótkim czasem odpowiedzi i łatwością obsługi oraz niską ceną, ale wymagają częstej kalibracji i są mniej dokładne.
Warto też wiedzieć, że błąd zależy od stężenia oparów. Tak więc, jeśli jest ono małe, dokładna wartość będzie trudna do określenia. W przypadku dużego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu wskaźnik będzie dokładniejszy. Choć alkomatu półprzewodnikowego można używać w przypadku testowania pracowników, nie powinien być urządzeniem służącym do pozyskania materiału dowodowego. Alkomat elektrochemiczny reaguje wyłącznie na alkohol etylowy, a ewentualny błąd pomiaru jest niewielki. Poza tym działa szybciej, pobiera mało mocy i można go rzadziej kalibrować.
Alkomaty różnią się również metodą testowania. Próbkę do badań można uzyskać przez wydmuchanie powietrza do ustnika lub bezkontaktowo. Chociaż ustnik trzeba wymieniać, pozwalają na osiągnięcie bardziej precyzyjnego wyniku. Alkomaty bezkontaktowe sprawdzają się najlepiej jako urządzenia osobiste.

Gdzie kupić?

Alkomaty zarówno elektrochemiczne, jak i półprzewodnikowe posiada w ofercie sklep internetowy z alkomatami Polskie Centrum Kalibracji. Można zapoznać się z nią na stronie: https://polskie-centrum-kalibracji.pl/alkomaty. Ceny sprawiają wrażenie adekwatnych do jakości, a nawet okazyjnych w stosunku do dobrego poziomu wykonania poszczególnych sprzętów. Wyszukiwanie możemy uprościć dzięki sprecyzowaniu przeznaczenia i cech urządzenia, jakie chcielibyśmy zakupić.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.