25 kwietnia 2024

Czy depresja endogenna jest uleczalna?

depresja

Depresja endogenna to pojęcie, które dla wielu osób brzmi enigmatycznie. Jeżeli i Ty nie zdajesz sobie sprawy z tego, czym jest ten rodzaj choroby, dobrze byłoby się czegoś na jego temat dowiedzieć. Może ono dopaść tak naprawdę każdego, bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Warto poznać więc mechanizm jej powstawania oraz najczęstsze objawy. Dobrze byłoby także mieć świadomość tego, jakie depresja endogenna rokowania posiada.

Depresja endogenna – przyczyny i objawy

Depresja endogenna to choroba, która w przeciwieństwie do depresji egzogennej nie ma jakichś uchwytnych przyczyn. Niekiedy twierdzi się, że za jej rozwój odpowiadają przede wszystkim biologiczne zaburzenia czynności mózgu. Tak naprawdę jednak niezmiernie ciężko wskazać, jakie przyczyny odpowiadają za powstanie tego schorzenia u konkretnej osoby. Wielu zastanawia się nad tym, czy depresja endogenna jest uleczalna. Odpowiedź przedstawia się pozytywnie, choć musisz wiedzieć, że ten rodzaj charakteryzuje się zazwyczaj wyjątkowo ciężkim przebiegiem. Osobom chorym mogą dokuczać przytłaczające uczucie przygnębienia, niemożność wykonywania codziennych czynności, jak również myśli o charakterze suicydalnym. Te ostatnie stanowią bezwzględne wskazanie do poszukiwania pilnej pomocy psychiatrycznej. Nieleczona depresja bywa bowiem chorobą śmiertelną.

Jak zdiagnozować ten rodzaj depresji?

Być może, zastanawiasz się nad tym, jak diagnozuje się depresję endogenną. Najważniejsze jest to, aby

nie robić tego samodzielnie! Możesz oczywiście podejrzewać, że dotyczy Cię ten problem, ale nie powinieneś zwlekać z wizytą u specjalisty. Najlepiej będzie, jeśli ze swoimi obawami udasz się do lekarza psychiatry, do którego nie jest wymagane skierowanie. Jeśli czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ wydaje Ci się zbyt długi, możesz udać się do lekarza prywatnie. W gabinecie przeprowadzone zostanie badanie psychiatryczne polegające przede wszystkim na pogłębionym wywiadzie. Niekiedy jednak lekarz może zlecić wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych krwi bądź też badań obrazowych. Jeśli rozpoznana zostanie depresja endogenna, psychiatra zaproponuje leczenie. Aby proces diagnostyczny przebiegł sprawnie, musisz być ze swoim lekarzem szczery. Nie obawiaj się mówienia o swoich trudnościach, bo specjalista na pewno nie będzie Cię oceniał. Jego zadaniem jest wyleczenie chorego z depresji. Aby jednak specjalista mógł to zrobić, musisz z nim współpracować.

Depresja endogenna – leczenie

Jeżeli rozpoznana zostanie u Ciebie depresja endogenna, leczenie farmakologiczne będzie najprawdopodobniej konieczne. Uważa się, że pacjenci borykający się z tym rodzajem schorzenia, zdecydowanie lepiej reagują na leki niż na psychoterapię. Nie oznacza to jednak, że pomoc psychoterapeutyczna jest zbędna. Bardzo często zaleca się równoległe stosowanie wsparcia farmakologicznego i właśnie psychoterapii.

Jeżeli okaże się, że choroba, na którą cierpisz to depresja endogenna, jakie leki zostaną zastosowane? To już zależy oczywiście od lekarza, który będzie Cię prowadził. Zazwyczaj jednak, jako leki pierwszego rzutu stosowane są tak zwane selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Zastosowanie mogą znaleźć także preparaty ułatwiające zasypianie, gdyż wielu pacjentów cierpiących na depresję endogenną, narzeka również na kłopoty ze snem.

Na efekty leczenia farmakologicznego będziesz musiał cierpliwie poczekać. Zazwyczaj pojawiają się one po 3-4 tygodniach przyjmowania leków. Bardzo ważne jest to, abyś stosował się do wskazówek lekarza i regularnie uczęszczał na wizyty kontrolne. Jeżeli psychiatra stwierdzi, że objawy depresyjne są u Ciebie wyjątkowo nasilone, może zalecić pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Takie rozwiązanie może wydawać się przerażające, ale tego typu placówki nie należy się bać. Pobyt w takim miejscu ma za zadanie przede wszystkim pomóc w doborze skutecznych leków. Jest on niezbędny, jeśli dokuczają Ci silne i trudne do zwalczenia myśli o charakterze autodestrukcyjnym.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.